7 sekretów nauki programowania

Poznaj 7 sekretów nauki programowania, która pomogą Ci opanować tą sztukę znacznie szybciej oraz prościej!

1. Nie lekceważ angielskiego

Język angielski stał się między innymi językiem branży IT. Szukając materiałów związanych z programowaniem w Internecie w języku polskim znajdziesz ich całkiem sporo. Jest to jednak wierzchołek ogromnej góry lodowej, gdzie całą pozostałą część stanowią materiały w języku angielskim. Sprawa wygląda identycznie w przypadku narzędzi. Gdybym miał zacząć jeszcze raz naukę programowania bez znajomości angielskiego na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym (chodzi głównie o czytanie i pisanie) to najpierw nadrobiłbym zaległości związane z tym językiem.

2. Nie wyważaj otwartych drzwi 

Na większość problemów, z którymi ma do czynienia programista w swojej codziennej pracy można znaleźć odpowiedź w Internecie. Znajdziesz tam wytłumaczenie problemu i najczęściej dodatkowo gotowy kawałek kodu, który trzeba jedynie skopiować i lekko dostosować. W taki sposób pracuje się każdego dnia. Umiejętność wyszukiwania informacji w Internecie jest bardzo istotna.

Jeżeli zacząłeś już naukę programowania sprawdź koniecznie portal Stack Overflow.

3. Przełam swoje bariery

Pamiętam siebie z czasów gimnazjum, gdy nauka angielskiego szła mi bardzo słabo. Dlaczego? Ponieważ nie spędzałem w domu ani chwili na próbę jego nauki. Dodatkowo, aby być w porządku wobec samego siebie znalazłem sobie świetne wymówki „mam umysł ścisły”, „nie mam talentu do języków”. Gdy doszedłem w życiu do momentu, gdzie pojawiła się mocna potrzeba znajomości angielskiego musiałem po prostu przysiąść do nauki tego języka. Może nie uwierzysz, ale talent pojawił się zaraz po tym, jak zacząłem się uczyć po godzinie każdego dnia.

Jesteś w stanie osiągnąć naprawdę wszystko, cokolwiek sobie wymarzysz. Musisz się pozbyć jedynie barier, które Cię ograniczają. Bardzo często dużo takich ograniczeń narzucają nam rodzice oraz nasi rodacy. Słynne polskie przysłowie

pieniądze szczęścia nie dają

Oczywiście, że dają! Nie są wszystkim, ale potrafią dać ogromną dawkę szczęścia! Jeżeli jednak masz wpojone do głowy to przysłowie nigdy nie zaczniesz zarabiać dużych pieniędzy. Tak samo jest z nauką programowania. Dużo osób już na wstępnie ma jakieś bariery typu “programowania jest trudne”, czy “trzeba być świetnym z matematyki”. Odrzuć te wszystkie błędne przekonania, które Cię ograniczają!

4. Zanurz się

Zamiast oglądać codziennie telewizję zacznij oglądać kursy w postaci filmików, których jest pełno w sieci. Zamiast spędzać czas na portalach typu kwejk, czy onet zacznij spędzać czas na portalach branżowych. Dołącz do odpowiednich grup na Facebooku, aby Twoja tablica zapełniła się branżowymi informacjami. Co więcej?

Z kim się zadajesz takim się stajesz

jeżeli jesteś w stanie zacząć przebywać z kimś, kto umie już programować zrób to koniecznie. Z pewnością posiada wiele cennego doświadczenia, z którego możesz skorzystać.

5. Nie zwlekaj z podjęciem pracy

Jest to najsilniejszy sekret nauki programowania

Pamiętam swoje początki. Po 2-3 miesiącach pracy na stażu czułem się, jakby ktoś wsadził mnie do rakiety. Uważam, że przez ten czas nauczyłem się więcej niż przez cały rok na studiach. Nie zwlekaj z podjęciem pracy. Nie ważne, że masz puste CV. Każdy miał. Szukaj firm w swojej okolicy, które szukają stażystów, jak najwcześniej. Nie stanie Ci się tam nic złego, a doświadczenie i nauka, jaką stamtąd wyniesiesz wystrzeli Cię od razu o parę miesięcy do przodu w porównaniu do innych osób, które będą się uczyć same w domu.

6. Nie ucz się powierzchownie

Staraj się zrozumieć dogłębnie każde zagadnienie, które poruszasz. Nie wkuwaj na pamięć, staraj się zrozumieć, dostrzec podejście, wzorce, które następnie będziesz w stanie zastosować nie tylko w tym jednym konkretnym przypadku, ale również wielu innych.

7. Korzystaj z doświadczenia innych

Ucząc się programowania bardzo szybko dochodzi się do etapu, gdzie zaczynasz się zastanawiać, czy Twój kod jest wystarczająco dobry. Jak dany problem rozwiązałby bardziej doświadczony programista? Sam możesz udzielić sobie odpowiedzi na te pytania! Istnieje coś takiego, jak open source, co daje Ci możliwość darmowego przeglądania kodu aplikacji. Open source to nie tylko małe, nieistotne aplikacje. Kojarzysz system operacyjny Linux? Jest to system open source. Interesuje Cię, jak został napisany? Sam się przekonaj.

Sprawdź koniecznie portal GitHub. Jest tam mnóstwo projektów od nawet całych zespołów bardzo doświadczonych programistów, które możesz pobrać i przejrzeć ich kod.

Zacznij wykorzystywać poznane sekrety nauki programowania

Każdy z nich jest naprawdę prosty i jednocześnie niesamowicie potężny. Zastosowane wszystkie razem dadzą Ci naprawdę ogromne efekty. Jeżeli chcesz poznać więcej zasad sprawnej i szybkiej nauki zapraszam Cię również do zapoznania się z tematem Jak szybko nauczyć się programowania.