Jak rozpocząć naukę programowania bez szkoły i nudnej teorii?

Rozpocznij naukę programowania od innej strony

Internet sprawił, że każdy jest w stanie samodzielnie w własnym zaciszu domowym uczyć się i szkolić w praktycznie dowolnej dziedzinie. Dodatkowo, nie jesteśmy już dłużej ograniczeni do wyłącznie jednego sposobu nauki, który przykładowo narzucała nam szkoła. Możesz znacznie prościej czerpać z doświadczenia innych oraz zacząć stosować metody, które mogą okazać się znacznie skuteczniejsze niż te, które poznałeś do tej pory.

Jako twórcy portalu PoznajProgramowanie.pl zawsze staramy się poszukiwać nowych form przyswajania wiedzy, które będą bardziej wydajne, skuteczne i pozwolą nam osiągać coraz więcej. Pisaliśmy już o tym w temacie Ucz się tak, jakbyś nigdy nie chodził do szkoły. Zachęcamy Cię również do takiej postawy. Staraj się nieustannie szkolić i szukać nowych sposobów, które pozwolą Ci na szybsze opanowanie kolejnych tematów, które będą się przed Tobą pojawiać. Tak jak my staraj się nie ograniczać do jedynie oklepanych metod nauki, ale z otwartą głową podchodzić do nowych możliwości które znajdziesz – szczególnie tych darmowych 😉 . Jeżeli jeszcze nie spróbowałeś to skąd już w Tobie ta pewność, że to nie zadziała? Zatem..

Jak rozpocząć naukę programowania bez szkoły i nudnej teorii?

Dziś zaprezentuję Ci 2 portale, które umożliwiają rozpoczęcie programowania poprzez grę. Grasz pisząc kod, a właściwie grasz ucząc się pisać kod.

Jest to bardzo ciekawa alternatywa, z którą na pewno warto się zapoznać. Zamiast zaczynać od książek, czy poradników zaczynasz od gry. Zamiast zaczynać od nauki struktury języka, wszystkich jego elementów, które na początku mogą się wydawać przytłaczające spróbuj zacząć od po prostu programowania. Nie musisz wiedzieć co to zmienna, co to funkcja. Bierzesz swojego rycerza i gra zaczyna przeprowadzać Cię przez kolejne struktury językowe, które same będą wchodzić do Twojej głowy bez dodatkowego wysiłku. Podsumowując zamiast zaczynać od “nauki o programowaniu” zaczynasz od faktycznej nauki programowania.

Pamiętaj!

W obu grach, które Ci zaprezentuję za moment zaczynasz od nauki prawdziwych języków programowania. Są to języki, których używa się na co dzień w pracy programisty. Nie ma to nic wspólnego z żadnymi pseudo-językami, czy podobnymi rzeczami.

Numer #1 CodeCombat Link

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że Code Combats jest dostępna w polskiej wersji językowej. Do wyboru mamy parę języków programowania – oczywiście tym, który z pośród nich nas najbardziej interesuje jest JavaScript. Gra ma dostępnych parę poziomów trudności odpowiednio dla uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, dzięki czemu możesz dopasować do siebie tempo, w jakim będziesz się uczył nowych rzeczy.

Za darmo dostępnych jest paręnaście poziomów, które pozwolą Ci zapoznać się z podstawami składni wybranego języka programowania (rozgrywka zajmująca 1-3 godzin). Myślę, że jest to wystarczający czas, aby móc zapoznać się z grą i zdecydować, czy w Twoim przypadku przynosi efekty, czy nie.

Jak widać na załączony screenie gra posiada świetny interfejs użytkownika, który naprawdę zachęca do grania. Zadania są jasno sformułowane, poparte wskazówkami i przykładami, dzięki czemu każdy kto nie miał nawet ani trochę do czynienia z programowaniem da sobie radę.

Code Combats jest naprawdę świetnym sposobem na pierwszy kontakt z programowaniem.

Numer #2 CodinGame LINK

CodeCombat to nie jedyna gra, która umożliwi Ci rozpoczęcie nauki programowania. Faktem jest, że w mojej opinii CodeCombat to naprawdę numer 1, warto jednak zapoznać się z innymi dostępnymi możliwościami.

Kolejnym przykładem może być CodinGame. Gra jest wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Nie ma tutaj tak dopracowanego interfejsu, jak w CodeCombat, jednak posiada inną bardzo dużą zaletę jaką jest ogromna ilość języków, w których możesz programować. Lista jest naprawdę długa. Możesz wykonywać kolejne zadania zmieniając między czasie wybrany język na dowolny inny i podejrzeć, jak wyglądałby kod. Na pewno nie ma sensu starać się opanować wszystkich języków, które są na liście, warto jednak mieć świadomość, że istnieją, a dodatkowa opcja podejrzenia ich składni jest w mojej opinii wartościową ciekawostką.

Sama gra ma trochę nie do końca zrozumiałe zadania, aczkolwiek na pewno warto się z nią zapoznać i spróbować „pograć”. Jak Ci nie spasuje zawsze możesz wrócić do CodeCombat 😉