Od którego języka zacząć naukę programowania?

Programmer at the desk with programming languages – Colorful version

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł to oznacza, że albo się wahasz albo nie masz zielonego pojęcia od czego zacząć. Za moment podam Ci zestaw technologii, dzięki którym dopasujesz się do większości ofert na rynku pracy. Możesz odetchnąć z ulgą, bo nie będziesz musiał już więcej zawracać sobie głowy pytaniami, od czego zacząć, co robić dalej, czy dobrze wybrałeś. Zaraz dobrze wybierzesz.

Ok, więc od którego języka zacząć naukę programowania?

Zdecydowanie od tego, który da Ci pracę.

Sam zaczynałem od C++ po roku przerzuciłem się na C# (głównie ze względu studiów, bo sam nie wiedziałem w sumie czego warto się uczyć). Nie uważam, żeby rok poświęcony na naukę C++ był zmarnowany, ale gdybym od razu zaczął od C# miałbym już rok więcej doświadczenia i zarabiał kolejny tysiąc lub dwa więcej. Poza tym żadnych różnic. Z C++ już prawie nic nie pamiętam. Dodatkowo trochę czasu minęło, w którym doszło pełno nowości oraz zmian w tym języku, przez co w C++ w tym momencie nic sensownego bym już raczej nie napisał. Możemy wysunąć zatem kolejny wniosek – lepiej zacząć od jednego języka lub może lepszym określeniem będzie jednej grupy technologii i się jej trzymać. Nie skacz z kwiatka na kwiatek, bo bardziej cenna jest konkretna wiedza w jednej technologii niż zdawkowe umiejętności w wielu.

Ok, więc od którego języka zacząć naukę programowania?

Odpowiedź brzmi to zależy.

Główny podział języków/technologii jest skupiony wokół tzw. frontend’u oraz backend’u.

Jeżeli masz wyczucie stylistyczne..

..bawisz się z grafiką komputerową, skupiasz się na wyglądzie otaczających Cię rzeczy to powinieneś zacząć od frontend’u. Języki na początek dla Ciebie to Html, JavaScript oraz CSS. Rzeczy, które będziesz w stanie tworzyć za ich pomocą to na pewno strony www. Docelowo za pomocą tych języków można robić na dzień dzisiejszych również aplikacje desktopowe, czy mobilne.

Zacznij od Html, aby stworzyć strukturę strony www np. układ kolumn, menu. Następnie dołóż CSS, aby dostosować wygląd wszystkich komponentów. Na koniec naucz się JavaScript, aby strona stała się interaktywna – przykładowo klikanie w przyciski powodowało wywołanie jakiś akcji.

Jeżeli nie masz zbytnio wyczucia stylistycznego..

..i innych rzeczy, które zostały wymienione wyżej zacznij od backend’u. Języki dla Ciebie to C# lub inne oraz SQL. Ja zdecydowanie zachęcam Cię do C# ponieważ jest to język, który bardzo dynamicznie się rozwija. Jest co najmniej o połowę młodszy od bardzo popularnej Javy, a już znajdziesz na Polskim rynku prawie tyle samo ofert pracy. C# jest prosty i pozwoli Ci znacznie szybciej tworzyć dowolne aplikacje. Będziesz w stanie robić aplikacje internetowe, mobilne (IOS, Android, WindowsPhone), desktopowe, czy programować mikrokontrolery.

Wybierając C# masz również pewność, że dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Ci opanować tą technologię.

Odnośnie SQL. W skrócie jest to język zapytań służący do współpracy z bazą danych. Chcesz stworzyć portal? Musisz gdzieś trzymać informacje choćby o kontach użytkowników. Do tego jest Ci potrzeba baza danych, a SQL? SQL jest potrzebny, żeby wyciągnąć lub zapisać do tej bazy dane.

Spójna całość

Wyżej wymienione języki zarówno z części frontend’owej oraz backend’owej stanowią w pewnym sensie jeden zbiór technologii powiązanych tzn. takich, które łączymy ze sobą, aby złożyć jedną większą aplikację. Można zrobić stronę www jedynie za pomocą Html, ale będzie miała bardzo ograniczone zastosowanie. Gdy dołożymy JavaScript, CSS oraz C# otrzymamy w pełni funkcjonujący portal jak np.  Facebook.

Docelowo będziemy Cię zachęcać do opanowania wszystkich tych języków. Co więcej, zgodnie z tym, czego odradzałem Ci na początku tego artykułu tj. skakania z kwiatka na kwiatek zachęcam Cię do skupienia się tylko na przedstawionej puli języków i nie zawracaniu sobie głowy tym, że jakieś inne języki istnieją. Wymienię je jeszcze raz.

Języki programowania, na których powinieneś się skupić:

  • C#
  • SQL
  • JavaScript
  • HTML
  • CSS

Dopasuj się do rynku

Mając opanowane te języki kwalifikujesz się na jakieś ok. 60% może nawet więcej stanowisk pracy. Uwierz mi, że więcej Ci nie potrzeba. Telefon będzie gorący. Skup się na nich, na jednych więcej na drugich mniej. Ja osobiście uważam się za w 60% backend’owca, a 40% frontend’owca. Są programiści, którzy skupiają się jedynie na frontend’dzie i też dają sobie radę. Tak samo z backend’em. Z pewnością ani jedni, ani drudzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Ważne żebyś robił to, w czym czujesz się lepiej. Ja się czuję najlepiej, gdy mogę połączyć obie umiejętności.