Środowiska programistyczne i edytory tekstu dostępne za darmo – #PoznajProgramowanieZaFree cz. 1

W każdym miejscu na naszym blogu staramy się wam przekazywać jedną z najważniejszych prawd jaka stoi za sukcesem w zawodzie programisty – warto inwestować w siebie i w swój rozwój.

Jednak oczywistym jest, że jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, to wiele z tych inwestycji – czy to w materiały do nauki, czy to w narzędzia i rozwiązania dla programistów – będzie dla ciebie czarną magią. No bo jak tutaj wydać swoje oszczędności na książkę lub kurs, jeśli nie wiesz czy ten zakup przyniesie oczekiwane rezultaty?

Nikt nie chce kupować kota w worku. Szczególnie jeśli nie wie czy ten kot do czegokolwiek mu się przyda.

Właśnie dlatego kolejny raz wychodzimy naprzeciw waszym oczekiwaniom co do pomocy w pierwszych dniach nauki programowania i prezentujemy nasz czteroczęściowy poradnik po najlepszych darmowych narzędziach i pomocach dla początkujących programistów, pt. #PoznajProgramowanieZaFree.

Oto czego możecie się spodziewać w kolejnych wpisach z tej serii:

  1. Środowiska programistyczne i edytory tekstu (jesteś tutaj)
  2. Wdrażanie (instalacja) i utrzymywanie tworzonych rozwiązań (dostępny tutaj)
  3. Najlepsze narzędzia do zarządzania projektem i pracy w grupie (dostępny tutaj)
  4. Skąd czerpać wiedzę, czyli najlepsze darmowe zasoby internetowe (dostępny tutaj)

Gotowi? Zaczynamy część pierwszą, czyli…

Środowiska programistyczne i edytory tekstu

1. Visual Studio Community – Link

Na początek prawdziwa bomba – najlepsze darmowe środowisko programistyczne dla pasjonatów rozwiązań tworzonych przez firmę Microsoft (i nie tylko). Visual Studio Community to darmowa wersja edytora opartego o komercyjną wersję Professional, przeznaczona bez limitu dla użytkowników indywidualnych oraz dla firm w projektach do pięciu osób. Jeśli chciałbyś tworzyć rozwiązania w języku C#/VB (platforma .NET) to Visual Studio Community będzie dla ciebie rozwiązaniem idealnym. Dodatkową zaletą jest ogromne wsparcie dla technologii webowych, a od niedawna nawet mobilnych (Xamarin).

2. Android Studio – Link

A gdyby tak stworzyć kolejnego Snapchata, Instagrama czy Vine? Jeśli twoim marzeniem jest tworzenie rozwiązań na urządzenia z systemem Android, to Android Studio będzie dla ciebie doskonałym wyborem. Jest to oficjalny edytor wspierany przez firmę Google, który pomoże ci tworzyć aplikacje na smartfony, tablety i zegarki z zielonym robotem w środku. Android Studio ułatwi ci też projektowanie wyglądu swoich aplikacji dzięki bogatej bazie gotowych komponentów których możesz używać przeciągając je w odpowiednie miejsce.

3. IntelliJ IDEA Community Edition – Link

Java i języki oparte o platformę JVM to coś, z czym możesz się spotkać na ogromnej ilości uczelni w Polsce. Niestety, w wielu przypadkach prowadzący zajęcia będą ci polecać przestarzałe / niewspierane już edytory tekstu, przez które skutecznie zniechęcisz się do pisania we wspomnianym języku. A to ogromny błąd! Java to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie, który zawdzięcza swój sukces wspieraniu prawie każdej platformy na którą chciałbyś pisać swoje programy. Jeśli chciałbyś się więc poczuć jak zawodowiec musisz koniecznie zainteresować się środowiskiem IntelliJ IDEA!

4. Atom / VS Code / Sublime Text – LinkLink i Link

Opisywane wcześniej aplikacje – Visual Studio Community, IntelliJ IDEA oraz Android Studio to rozwiązania spełniające większość wymagań zawodowego programisty. Jednak nie zawsze jest potrzeba uruchamiania często sporych rozmiarów środowiska, kiedy musimy poprawić prosty skrypt, napisać szybkie demo czy stworzyć projekt który zaraz wyląduje w koszu (takie życie 😉 ). Do tego celu przydadzą się lekkie edytory tekstu takie jak Atom, Visual Studio Code czy Sublime Text, które dzięki bogatej bazie rozszerzeń i dodatków szybko zamienią się w pełnoprawne środowiska programistyczne.

5. Vi/Vim – Link

Czym byłoby takie zestawienie bez najbardziej hipsterskiego narzędzia, czyli edytora Vim. Edytora w konsoli. Serio? Tak! Vim to prawdziwa legenda wśród programistów – ten z pozoru prosty edytor unixowy w rękach pasjonata zamienia się w prawdziwego potwora zarówno wydajnościowego, jak i ergonomicznego, który pozwoli ci pisać w niemal każdym współczesnym języku programowania. Zobacz w co może się zamienić to z pozoru proste konsolowe rozwiązanie odwiedzając Vim Awesome.

Darmowa nauka możliwa już dziś!

Serią #PoznajProgramowanieZaFree rozwiewamy kolejny mit dotyczący programowania – mianowicie ten o drogich narzędziach i bibliotekach które uniemożliwiają zostanie programistą.

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z narzędziami które ci dzisiaj przedstawiliśmy twoja chęć zostania programistą wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ naprawdę warto! Wystarczy tylko obserwować i czytać odpowiednie blogi, takie jak Poznaj Programowanie, aby być zawsze na bieżąco z nowinkami dotyczącymi nauki programowania, branży oraz planowania swojej kariery.

Już wkrótce kolejne posty z tej serii:

  1. Środowiska programistyczne i edytory tekstu (jesteś tutaj)
  2. Wdrażanie (instalacja) i utrzymywanie tworzonych rozwiązań (dostępny tutaj)
  3. Najlepsze narzędzia do zarządzania projektem i pracy w grupie (dostępny tutaj)
  4. Skąd czerpać wiedzę, czyli najlepsze darmowe zasoby internetowe (dostępny tutaj)