Wdrażanie i utrzymywanie twoich aplikacji za free – #PoznajProgramowanieZaFree cz. 2

W pierwszym poście naszego cyklu #PoznajProgramowanieZaFree przedstawiliśmy ci najlepsze darmowe IDE i edytory tekstu przeznaczone dla programistów. W tym poście przekonasz się z kolei, że darmowe wdrażanie i utrzymywanie tworzonych przez ciebie rozwiązań jest również możliwe!

Nasz cykl prezentuje się następująco:

  1. Środowiska programistyczne i edytory tekstu (dostępny tutaj)
  2. Wdrażanie (instalacja) i utrzymywanie tworzonych rozwiązań (jesteś tutaj)
  3. Najlepsze narzędzia do zarządzania projektem i pracy w grupie (wkrótce)
  4. Skąd czerpać wiedzę, czyli najlepsze darmowe zasoby internetowe (wkrótce)

Gotowi? Zapraszamy na drugi odcinek!

1. GitHub Pages – link

Potrzebujesz  prostego sposobu, dzięki któremu wdrożysz stronę www dla ciebie lub dla twojego projektu? Do tego celu idealnie nadadzą się “strony” GitHuba. Rozwiązanie oparte jest o repozytoria (miejsca przeznaczone na przechowywanie kodu) doskonale znanego wszystkim programistom portalu GitHub – kod wysyłany na takie repozytoria jest automatycznie synchronizowany z serwerem i służy za źródło twojej strony internetowej. Wybierając to rozwiązanie pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – wdrażasz stronę, a jednocześnie uczysz się systemu kontroli wersji GIT.

2. Figroll – link

Figroll to prawie bliźniacze rozwiązanie w porównaniu do GitHub Pages. Wartym uwagi jest jednak fakt, że darmowa wersja obejmuje takie ficzery jak HTTPS, obsługę wersjonowania i kompresowania naszych plików, oraz URLe do przechowywania aplikacji w wersjach “staging”, czyli oczekujących na akceptację. Warto porównać Figrolla z GitHub Pages i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

3. HockeyApp – link

HockeyApp to znakomite narzędzie tworzone przez firmę Microsoft, przeznaczone do analityki twoich rozwiązań mobilnych. Twórcy określają HockeyApp jako “platformę dla twoich aplikacji” – dzięki niej będziesz mógł kontrolować dostęp do wersji testowych, będziesz przeglądał raporty błędów, zachowania użytkowników czy miejsca w aplikacji gdzie spędzają oni najwięcej czasu. Wszystko to dla lepszej kontroli tworzonego rozwiązania, które nie kończy życia po wdrożeniu go do sklepu z aplikacjami – od tego momentu tak naprawdę zaczyna ono żyć i wchodzić w interakcję z rzeczywistymi użytkownikami.

4. Flurry Analytics – link

Flurry Analytics to bardziej dojrzały odpowiednik Microsoftowego HockeyApp, kupiony i rozwijany obecnie przez firmę Yahoo. W swojej bazie feature’ów posiada takie pozycje jak śledzenie pochodzenia użytkowników, śledzenie ich akcji, zainteresowań oraz, co ważne, analitykę kampanii reklamowych związanych z twoją aplikacji. Flurry wchodzi w skład tzw. Yahoo Mobile Developer Suite – zestawu narzędzi dla programistów rozwiązań mobilnych związanych z analityką, marketingiem i monetyzowaniem aplikacji.

5. Azure / Heroku / AWS – link, link

Na koniec rozwiązania o największej mocy i potencjale, jednak nie zawsze darmowe. Łączą one w sobie funkcjonalności typowego hostingu aplikacji webowych, oraz znakomitych narzędzi do ich analityki i utrzymywania.

Przedstawione wcześniej GitHub Pages oraz Figroll są wystarczające na początek, kiedy uczysz się poprzez tworzenie prostych, statycznych stron www niewymagających zaawansowanego hostingu. Kiedy jednak zainteresują cię rozwiązania gdzie część serwerowa aplikacji odgrywa poważniejszą rolę i zaczniesz używać języków i frameworków takich jak C# (ASP.NET), Ruby (Rails) czy Python (Django) to okaże się, że hosting statycznych stron nie wystarczy. Wtedy będziesz szukał czegoś, co będzie wspierać twoje środowisko pracy i dedykowany dla niego serwer.

Prezentowane przeze mnie rozwiązania czyli Microsoft Azure, Heroku oraz Amazon Web Services to tzw. rozwiązania “cloudowe” zapewniające odpowiednią dla ciebie infrastrukturę i narzędzia. Rozwiązania tego typu nie są jednak w pełni darmowe, ale posiadają wersje trial przeznaczoną do testów. W podstawowej wersji dostajesz zazwyczaj współdzieloną przestrzeń na serwerach, przeznaczoną na wdrożenie swojej aplikacji.

Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie kosztów utrzymania twojej aplikacji w opisywanych przeze mnie miejscach:

  • Jeśli jesteś studentem, to możesz skorzystać ze Student Developer Packa przygotowanego przez GitHuba – po zweryfikowaniu twojej tożsamości otrzymasz na określony czas dostęp do wielu znakomitych narzędzi, w tym m.in Microsoft Azure czy DigitalOcean, z konta studenckiego.
  • Jeśli współtworzysz start-up, to możesz przystąpić do programu Microsoft BizSpark, który twórcom startupów oferuje trzyletni dostęp do najlepszych płatnych narzędzi firmy Microsoft, nie tylko związanych z programowaniem. To również znakomite rozwiązanie dla wszystkich firm celujących w branżę IT.
  • Na twojej uczelni możesz porozmawiać z ludźmi związanymi z kierunkami informatycznymi – być może mają oni informacje o programach edukacyjnych do których przystąpiła twoja uczelnia. Dzięki temu jej studenci (w tym ty) otrzymują od dostawców oprogramowania liczne zniżki i benefity, do których “nie-studenci” zazwyczaj nie maja darmowego dostępu.

W dzisiejszym odcinku cyklu #PoznajProgramowanieZaFree to już wszystko – przedstawiliśmy Wam najpopularniejsze darmowe, bądź prawie darmowe rozwiązania przeznaczone do wdrożenia i utrzymywania twoich rozwiązań zarówno mobilnych, jak i webowych.

W pierwszym odcinku poznaliśmy darmowe IDE oraz edytory tekstu – mamy więc w czym pisać. Dzisiaj znaleźliśmy hosting i analitykę – będziemy więc wiedzieć co dzieje się z przygotowanymi przez nas aplikacjami.

Ale co jeśli tworzony przez nas projekt zainteresuje twoich znajomych którzy będą chcieli ci pomóc? Wtedy najlepiej będzie się wspomóc narzędziami ułatwiającymi pracę w grupie – najlepsze z nich zaprezentujemy już w kolejnym odcinku cyklu!