5 mitów na temat programowania, przez które tracisz swoją ogromną szansę

Istnieje prawie nieskończona liczba mitów na temat programowania. Wiele osób uważa, że programowanie jest trudne, trzeba być szczególnie utalentowanym, aby dać sobie radę, czy znać bardzo dobrze matematykę. Nic bardziej mylnego! Poznaj 5 mitów, które zmienią sposób, w jaki postrzegasz programowanie już teraz!

1. Matematyka

Problem z matematyką jest taki, że bardzo często jest jedyną rzeczą, którą osoby niemające wcześniej zbytnio kontaktu z programowaniem są w stanie z nim powiązać. Komputer? Programy? To tam pewnie trzeba być dobrym z matematyki. Nic bardziej mylnego! Zgadza się, znajomość matematyki na pewno nie zaszkodzi oraz istnieją dziedziny programowania, gdzie jest mocno wymagana. Istnieje jednak mnóstwo innych obszarów w naszej branży, jak na przykład aplikacje webowe czy mobilne, gdzie zapewniam Cię, że nie użyjesz bardziej skomplikowanej operacji matematycznej niż mnożenie!

2. Programowanie jest trudne

Czy wiesz ile osób pracuje nad kamerą w iPhone’ie? Tylko nad tym jednym elementem całego telefonu, kamerą. Jeden geniusz? Nie. Zespół 800 ludzi. Są tacy, jak Ty i ja. Współpracują, komunikują się, rozkładają każdy problem na szereg atomowych zadań i je wykonują. Proste atomowe operacje, które dopiero zebrane w całość dają rezultat.

Kolejny przykład, dodatkowe ikonki na Facebook’u oprócz klasycznego „Like”, które pojawiły się w ostatnim czasie. Ile mogło zająć wprowadzenie takiej, na pierwszy rzut oka, prostej funkcjonalności? W sumie około rok czasu. Kolejny raz liczy się zespół ludzi, którzy pracowali nad tą funkcjonalnością, testowali ją, dopracowywali przez tak długi okres czasu. Nie pojedyncza osoba.

Co to oznacza dla Ciebie?

Wystarczy potrafić komunikować się i współpracować z innymi. To cały geniusz. Co więcej? Zarówno zespół Apple’a pracujący nad kamerą w iPhone’ie, czy zespół Facebook’a pracujący nad nowymi ikonkami musiał popełnić cały szereg błędów, aby dojść w końcu do czegoś, co mogli wypuścić na rynek. Każdy popełnia błędy, nawet najbardziej doświadczony programista. Nie bój się popełniać błędów.

3. „Jestem za stary”

Masz 20, 30, czy nawet 40 lat? Nigdy nie jest za późno! Znam osoby, które będące przykładowo magistrem socjologii w wieku ponad 30 lat zaczęły od zera naukę programowania i nie poszło im to wcale gorzej niż osobom, które programowały zaraz po szkole średniej. Co więcej, było im nawet łatwiej w wielu kwestiach, bo miały doświadczenie. Nie ważne z jakiej branży – pamiętaj, każde doświadczenie się liczy.

4. Trzeba iść na studia, żeby nauczyć się programowania

Studia na pewno zrobić warto, jednak brak takiej możliwości to nie problem. Istnieje mnóstwo kursów, poradników, książek, filmików i materiałów online, również w języku polskim. Dzięki nim możesz zacząć uczyć się programowania bez wychodzenia z domu! A co z pracą? Mówiąc w skrócie, od kawałka papieru, jakim jest dyplom dużo bardziej liczy się doświadczenie. Istnieje wiele zawodów, gdzie studia są niezbędne, jednak nie w programowaniu!

5. I tak trzeba mieć znajomości, żeby znaleźć dobrą pracę

Kwestia najbardziej popularna u ludzi w dojrzałym wieku, pamiętających czasy komuny. Niestety, ale bardzo często te błędne poglądy są przekazywane kolejnym pokoleniom. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Nie trzeba mieć tzw. „znajomości”, żeby znaleźć bardzo dobrze płatną pracę w naszym zawodzie. Ofert pracy jest tak dużo, że to praca szuka programistów, a nie programiści pracy. Ja sam otrzymuję oferty pracy zarówno telefonicznie, mailowo, jak i na portalach branżowych – a co najciekawsze to wszystko od osób które mnie nie znają.

Poznaliśmy 5 głównych mitów na temat programowania. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta pozornie wysoki próg wejścia związany z tym zawodem znacznie się dla Ciebie obniżył. Być programistą to nic nadzwyczajnego, bardziej nadzwyczajne często są rzeczy które ludzie bez odpowiedniej wiedzy bezmyślnie przekazują dalej. Ich przekonania wynikają jedynie z powodu braku wiedzy na ten temat.