books#12 – "Alex Ferguson - Być liderem"

books#12 – "Alex Ferguson - Być liderem"

W trakcie naszej przygody z programowaniem zetknęliśmy się z książkami poruszającymi najróżniejsze tematy. Programowanie, branża IT, biznes, nowe technologie, design, rozwój osobisty, biografie znanych ludzi – było tego naprawdę mnóstwo. Wiele z nich zmieniło sposób w jaki teraz myślimy i podchodzimy do nauki oraz pracy. W cyklu books dzielimy się z wami najlepszymi wg nas tytułami które pomogą wam stać się lepszymi programistami i na pewno poszerzą wasze horyzonty.

books#12

“Alex Ferguson – Być liderem”

Alex Ferguson, Michael Moritz

Co w środku

“Alex Ferguson – Być liderem” to spojrzenie na pracę sir Alexa Fergusona, wieloletniego managera klubu piłkarskiego Manchester United, pod kątem jego roli lidera zespołu. Dlaczego postanowiłem napisać o tej właśnie pozycji?

Alex Ferguson to w świecie piłki nożnej prawdziwa legenda. Spędził on w roli managera 38 lat (z czego 27 w jednym klubie) zdobywając łącznie 49 trofeów. W swojej karierze był aktywnym piłkarzem, trenerem kilku klubów w Szkocji, asystentem i szkoleniowcem reprezentacji Szkocji, ale przede wszystkim managerem doskonale znanego w dzisiejszych czasach Manchesteru United. Doświadczenie jakie zebrał przez wszystkie lata swojej pracy opisuje w książce o której właśnie czytasz.

Warto zaznaczyć, że książka ta nie jest typową biografią. Rozdziały nie układają się kolejno od czasów szkolnych bohatera, przez początki pracy i kolejne szczeble kariery. Zamiast tego czytelnik przechodzi przez rozmaite aspekty pracy managera takie jak motywowanie zespołu, wprowadzanie dyscypliny, budowanie autorytetu, kontakt z mediami, współpraca z zarządem klubu, organizacja czasu czy delegowanie obowiązków – wszystko to na podstawie historii związanych z pracą w Manchesterze United i kontaktem z piłkarzami, dziennikarzami i innymi ważnymi postaciami związanymi z danym tematem.

Dowodem na to, że wiedza Alexa Fergusona ma charakter uniwersalny i przyda się również nam, obracającym się wokół tematu programowania i pracy zespołowej, są liczne wykłady które prowadził on dla studentów kierunków zarządzania i przedsiębiorczości na najlepszych uczelniach całego świata. Wykłady nie dotyczyły stricte piłki nożnej, ale tego jak kierować tak ogromną maszyną jak klub piłkarski w lidze angielskiej. Dla wszystkich którzy kiedykolwiek widzieli siebie w roli lidera zespołu, managera albo po prostu kogoś, od którego zależy powodzenie jakiegoś projektu, to pozycja obowiązkowa.

Dajemy plusy za

 • przedstawienie roli lidera na przykładzie pracy na stanowisku managera klubu piłkarskiego
 • wspominanie zarówno o sukcesach jak i porażkach w karierze głównego bohatera
 • pokazanie jak od środka działa machina zwana klubem piłkarskim angielskiej Premier League – to nie tylko lekcja dla fanów sportu, ale też dla zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości

Galeria

navigate_before
navigate_next

Czytaliście? Dajcie znać w komentarzach jak wrażenia!

Więcej postów z tej serii znajdziecie TUTAJ

 • Dzięki za rekomendację. Uwielbiam książki biograficzne. Zawsze dają mi niesamowitego motywacyjnego kopa. Pokazują cały proces, a nie tylko sukces, będący zaledwie jego skutkiem.

  Masz profil na goodreads? Z chęcią śledziłbym Twoją czytelniczą aktywność na bieżąco :).

 • bartekadmin

  Czytałem. Polecam fanom sportu i wszystkim zajmującym się leaderowaniem.

 • Książka jest genialna, czytałem pół roku temu. Będę sobie musiał odświeżyć kiedyś i porobić notatki. Nabita wiedzą, trudna lektura, ale naprawdę warto. Kazdy akapit ważny.

  • Przemek Smyrdek

   I przy okazji pokazuje ile tracą ludzie ignorujący takie pozycje “bo piłka nożna” / “bo [tu wstaw powód]” 😉