books#7 - "Nie każ mi myśleć!"

books#7 - "Nie każ mi myśleć!"

W trakcie naszej przygody z programowaniem zetknęliśmy się z książkami poruszającymi najróżniejsze tematy. Programowanie, branża IT, biznes, nowe technologie, design, rozwój osobisty, biografie znanych ludzi – było tego naprawdę mnóstwo. Wiele z nich zmieniło sposób w jaki teraz myślimy i podchodzimy do nauki oraz pracy. W cyklu books dzielimy się z wami najlepszymi wg nas tytułami które pomogą wam stać się lepszymi programistami i na pewno poszerzą wasze horyzonty.

books#7

“Nie każ mi myśleć!”

Steve Krug

Co w środku

“Jestem programistą, nie muszę się znać na projektowaniu” – to zdanie powtarzane przez wielu.

Programiści specjalizujący się w tworzeniu stron i aplikacji internetowych mogą się prześcigać w wymienianiu najważniejszych elementów swoich projektów. A to wydajna baza danych, a to przetestowane w boju serwery, a to nowoczesne frameworki front-endowe – lista mogłaby się ciągnąć bardzo długo. Niestety, przy źle zaprojektowanym interfejsie użytkownika cały wysiłek poświęcony na dopieszczanie tego co pod spodem idzie na marne.

Co więc zrobić, jeśli w naszych projektach nie wspomaga nas zespół designerów? Po przeczytaniu tej książki stanie się jasne, że przede wszystkim należy ograniczać myślenie (użytkownika) do minimum.

Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. Na szczęście to “życiowe” podejście do funkcjonalnych stron internetowych które zobaczysz w “Nie każ mi myśleć” nie jest wcale trudne do zrealizowania. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach które sprawiają, że interfejs jest przejrzysty, nawigacja zrozumiała, a najważniejsze treści są tam gdzie powinny. Poza elementami na które należy zwracać uwagę autor pokazuje też najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu stron internetowych, kładzie nacisk na testowanie efektów naszej pracy z użytkownikami a także przypomina o tym, że różne urządzenia z których korzystają użytkownicy wymuszają na nas zmianę sposobu myślenia o projektowaniu.

Polecamy tę książkę wszystkim którzy chcą zacząć swoją przygodę z tematem projektowania użytecznych stron internetowych.

Dajemy plusy za

  • obniżenie progu wejścia do tematu użyteczności stron internetowych
  • liczne referencje do świata nie-komputerowego
  • przejrzystą i nowoczesną oprawę graficzną opartą o symbole i schematy wspomagające naukę

 

Galeria

navigate_before
navigate_next

Czytaliście? Dajcie znać w komentarzach jak wrażenia!

Więcej postów z tej serii znajdziecie TUTAJ