Branża IT – nie przegap swojej szansy!

Jak nie znając się na programowaniu można pracować przy wytwarzaniu oprogramowania? Branża IT na pierwszy rzut oka kojarzy się głównie z programistami. Istnieje jednak wiele innych zawodów, które również znajdują swoje miejsce w informatycznym świecie. Przyjrzymy się dziś niektórym z nich.

1. Testerzy oprogramowania

Jest to drugie najczęstsze stanowisko w firmach zajmujących się oprogramowaniem po stanowisku programisty. Testerzy oprogramowania zajmują się sprawdzaniem rozwiązania, które dostarczają programiści. Najczęściej sprowadza się to do zwykłego „przeklikiwania” aplikacji, aczkolwiek istnieje również szerokie pole do popisu i rozwoju w tej dziedzinie, jeżeli będziesz ambitną, chcącą się rozwijać osobą. Testerzy nie programują.

2. Analitycy biznesowi

Zajmują się głównie zbieraniem wymagań klienta i przekazywaniem ich zespołom programistycznym, czy utrzymaniem dokumentacji biznesowej produktu. Analitycy nie programują.

3. Menadżerowie

Każdy większy projekt posiada osobę, która jest jego menadżerem. Jest to na pewno osoba o większej wiedzy biznesowej niż technicznej. Dba o produkt, przy którym pracować może nawet parę zespołów programistycznych. Menadżerowie nie programują.

4. Administratorzy

Osoby, bez których żadna większa firma rady nie da. Każdy pracownik musi mieć sprzęt ze skonfigurowanym środowiskiem, czy firmową skrzynkę mailową. Generalnie mówiąc administratorzy zajmują się utrzymaniem sprzętu i komunikacji w firmie. Administratorzy nie programują.

5. Graficy

Trendy w wyglądzie aplikacji mobilnych i webowych ciągle się zmieniają, a każdy klient chce mieć aplikacje/stronę z nowoczesnym wyglądem. Bez grafika żaden większy projekt się nie uda. Graficy nie programują.

6. Konsultanci

Osoby zajmujące się bieżącym wsparciem klienta, przeprowadzaniem szkoleń, częściowo omawianiem nowych funkcjonalności, czy sprzedażą. Firma, która chce wyjść na rynek z własną aplikacją, czy innym produktem musi mieć konsultantów. Konsultanci nie programują.

7. Coache

Najciekawsza pozycja ze wszystkich wymienionych. Można spotkać nawet takie firmy IT, które zatrudniają osoby zajmujące się, w skrócie mówiąc, utrzymaniem pracowników w „dobrym stanie psychicznym”. Moim zdaniem taka osoba, która będzie potrafiła spiąć cały zespół oraz będzie dbała o dobre samopoczucie pracowników przydałaby się w każdej firmie. Coache nie programują.

Oczywiście lista specjalizacji, które są potrzebne w firmach IT jest dużo, dużo dłuższa. Wymienionych zostało tutaj tylko parę zawodów, z którymi sam najwięcej razy się spotkałem. Podsumowując, jak widzisz, nie tylko programiści są potrzebni, aczkolwiek trzeba przyznać, że na przykładowo jednego menadżera projektu przypada co najmniej kliku programistów. Warto jednak szukać nowych możliwości rozwoju, a branża IT oferuje Ci ich ogromną ilość.