Jak nie zostać najlepszym programistą w swoim pokoju

Zastanawiałeś się kiedyś, co czyni danego programistę atrakcyjnym na rynku pracy? Czy chodzi o godziny spędzone przy komputerze? Może o liczbę poznanych języków? Narzędzi którymi się posługuje? Oczywiście, że te kwestie się liczą, ale z mojego doświadczenia wiem, że…

…umiejętności twarde nie są najważniejsze.

A przynajmniej nie zawsze.

Najlepszy w swoim pokoju

Wielu początkujących programistów wpada w tę samą pułapkę – spędzają oni kolejne godziny przed komputerem pisząc setki tysięcy linijek kodu tylko po to aby je pisać. Skupiają się na technologiach, a nie na sobie. Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie “-Jak to możliwe, że pomimo tylu projektów które mam na dysku dalej nie potrafię znaleźć ciekawej pracy?” to znaczy, że nie inwestujesz w reklamę samego siebie. Tak… reklamę.

Czasy w których żyjemy dają nam ogromne możliwości tworzenia swojego wizerunku – być może warto byłoby założyć / odświeżyć swój profil na portalach dla profesjonalistów? Do tego przygotować swój profil w języku angielskim żeby zwiększyć potencjalną liczbę rekruterów którzy do ciebie dotrą, a potem spróbować poprowadzić jedną czy dwie prelekcje na swojej uczelni? Iść na spotkanie branżowe w okolicy? Wszystko to wpłynie korzystnie na twój wizerunek, a kto wie – może nawet zrobi się o tobie głośno?

Wyjdź z pokoju i zaprezentuj się

Kariera każdego z nas – tak samo jak aplikacje, usługi i innego typu rozwiązania – to produkt o który należy dbać i sprzedawać go w odpowiedni sposób. Niestety, dla wielu programistów horyzontem zawsze jest tylko aktualny projekt, firma w której pracują albo uczelnia na której studiują.

Nie każdy zgodzi się z takim “marketingowym” podejściem do kreowania swojej pozycji, ale jedno jest pewne – na swoją karierę warto patrzeć szerzej. Przygodę z aktualnym projektem czy firmą zawsze możesz zakończyć, ale twój wizerunek na rynku pracy będzie szedł za tobą dzień w dzień. Od ciebie zależy, czy będzie to twoja kula u nogi, czy może as w rękawie.