Jak skutecznie poszerzać swoją wiedzę o programowaniu – #PPZF cz. 4

To już ostatnia część naszego mini-cyklu #PoznajProgramowanieZaFree. Dzisiaj przedstawię wam sposoby na to, jak spośród setek tysięcy gigabajtów wiedzy w internecie szukać najlepszych artykułów i nowinek związanych z programowaniem – i to wszystko, tak jak poprzednio – za free. Zapraszam!

#PoznajProgramowanie za free, czyli:

  1. Środowiska programistyczne i edytory tekstu (dostępny tutaj)
  2. Wdrażanie (instalacja) i utrzymywanie tworzonych rozwiązań (dostępny tutaj)
  3. Zarządzanie projektem i praca w grupie (dostępny tutaj)
  4. Skąd czerpać wiedzę, czyli najlepsze darmowe zasoby internetowe (jesteś tutaj)

Ucz się skutecznie i efektywnie

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem to nie masz absolutnie żadnej wiedzy o tym kto jest wartościowym nauczycielem, a kto tylko pisze o sobie w ten sposób. Mógłbym więc poniżej wkleić kilka linków do miejsc z których sam czerpię wiedzę, jednak nie wyniósłbyś z tego drogi czytelniku żadnych korzyści na przyszłość. Zostałbyś po prostu sam z paczką adresów www.

Właśnie dlatego dzisiejszy post skupi się na odpowiedzi “jak” szukać wiedzy, a nie tylko “gdzie”.

Czy wyjmę teraz skrzynię z tajnymi stronami internetowymi o których wiedzą tylko nieliczni? Czy przedstawię wam źródła wiedzy niedostępne dla innych? Absolutnie nie! Pokażę wam, jak za pomocą aplikacji z których korzystacie już teraz można rozwijać się w programowaniu.

1. Zamień portale społecznościowe w źródła wiedzy

WAT?! Masz się uczyć programowania z tych tzw. “czasopożeraczy”?! Oczywiście, że tak! Sęk w tym, w jaki sposób wykorzystasz wymienione aplikacje.

Czy wiesz, że na Facebooku istnieją grupy przeznaczone dla programistów, którzy zamiast pisania o tym co zrobiła Kaśka z Wojtkiem na ostatniej imprezie chcą się wspólnie uczyć programowania? Czy wiesz, że Snapchat to ostatnio ulubione miejsce dla programistów którzy używając Snapchat Stories wrzucają dla was krótkie “filmiki-zajawki” z ich programistycznego życia? Czy wiesz, że Twitter to jedno z najlepszych miejsc do obserwowania światowej klasy mówców i twórców oprogramowania? Czy wiesz, że na LinkedIn’ie profesjonaliści z branży wrzucają niemal codziennie publikacje dotyczące naszej branży?

Wiem, że ani Twitter ani Facebook nie reklamują się jako miejsce do nauki programowania, jednak to naturalne, że portale społecznościowe łączą specjalistów i pasjonatów naszej branży. Zobaczcie na przykład, jak wygląda często mój Twitter:

Twórcy najbardziej znanych bibliotek i aplikacji publikują co chwilę zajawki tego czym się zajmują. Publikują najlepsze prelekcje z ostatnich konferencji, publikują ciekawe linki i posty które czytam. Oczywiście, mógłbym w tym momencie zamknąć się na świat i zamiast czytania ich postów po prostu popychać do przodu kolejne projekty, jednak uważam, że od czasu do czasu nie zaszkodzi sprawdzić czym żyje świat.

A jak dostosowanie portali społecznościowych do nauki programowania wygląda u ciebie? Czy newsy programistyczne tracą się między wpisami znajomych o wszystkim innym? Być może warto poświęcić chwilę czasu na to, aby portale społecznościowe na których spędzasz kolejne godziny przynosiły ci coś więcej? Przestać obserwować ludzi którzy nie pomagają ci się rozwijać na rzecz autorów z branży? Im szybciej na Facebooku i Twitterze zaczną się pojawiać przed tobą bardziej wartościowe wpisy, tym lepiej dla ciebie!

2. Oszczędzaj czas używając agregatorów treści

Pierwsze co nasuwa mi się na myśl pisząc o portalach społecznościowych to pytanie – “A skąd mam wiedzieć kogo warto obserwować?”. To pytanie ma oczywiście sens – w miejscach opisywanych powyżej musimy poświecić pewną ilość czasu na dostosowanie zawartości walla/feeda/strony głównej danego portalu tak, aby widzieć treści które nas faktycznie interesują. Niektórym to pasuje (po czasie takie podejście się zwraca), jednak innym może to nie do końca odpowiadać.

Na ratunek przychodzą więc agregatory treści, na których to społeczność ocenia na co warto w danym momencie poświęcić czas. Przykładem działania takiego agregatora jest polski Wykop, jednak nam przydadzą się strony bardziej zorientowane na programowanie.

Od siebie polecam:

1. Hacker News (https://news.ycombinator.com/)

Hacker News wywodzi się z akceleratora YCombinator wspierającego startupy i nowe przedsięwzięcia. Niech nie zmyli was prosta szata graficzna – od sprawdzenia tej strony swoje dni w pracy zaczyna wielu twórców treści związanych z IT i nie tylko. Masa przydatnych linków, stron i postów poszerzających waszą wiedzę.

Po czasie korzystania z Hacker Newsa zauważysz, że to co rano znalazło się na opisywanej stronie, wieczorem będzie wklejane np. na polskie grupy programistyczne na Facebooku, itd. To z pewnością strona o dużej reputacji w świecie programowania.

2. Reddit i subreddity poświęcone programowaniu (np. https://www.reddit.com/r/programming/)

Reddit to pierwowzór polskiego Wykopu. Zawiera on mnóstwo kanałów tematycznych (tzw. subredditów) gdzie zbierane są treści poświęcone danej tematyce. Znajdziecie tutaj kanały ogólnie związane z programowaniem, ale też te poświęcone stricte danemu językowi, jak chociażby https://www.reddit.com/r/javascript/.

Innych agregatorów tego typu znajdziecie jeszcze kilka, jednak tak jak wspominałem wcześniej – nie chodzi tutaj o wklejanie kolejnych linków ale o ideę oszczędzania czasu i zbierania treści z wielu źródeł w jedno miejsce.

3. Wyszukuj interesujące cię tematy na platformach blogowych

Czy wpisując nieznaną ci frazę w Google wiesz jakich stron się spodziewać? Zgaduję, że nie. Czy przeszkadza ci to w pozyskaniu informacji? Nie! Dostarczeniem odpowiednich stron zajmie się wyszukiwarka. Sztuka więc tkwi w znalezieniu odpowiedniej wyszukiwarki.

W szukaniu interesujących nas treści szczególnie przydają się platformy blogowe, takie jak moje ulubione Medium.com. Jest to dla mnie platforma blogowa “nowej generacji” – bardzo ciężko znaleźć tam posty-śmieci, posty o tym co było na śniadanie, itd. Zamiast tego treści od profesjonalistów, blogi firmowe i wiele innych różnego typu pomocy naukowych.

Przykładowo wyszukując frazę programming (https://medium.com/search?q=programmingotrzymujemy zarówno posty “miękkie” z dziedziny inżynierii oprogramowania, jak i te “twarde” z cyklu “jak za pomocą X zrobić Y”.

Na medium znajdziesz również strony na których zebrano najlepsze treści z danej branży – tutaj warto sprawdzić chociażby https://hackernoon.com/.

Części wspólne

Wymienione przeze mnie trzy sposoby pozyskiwania wiedzy to dla mnie codzienność. W różnych proporcjach czasowych ale niemal codziennie staram się znaleźć chwilę na HackerNewsa, poczytać Medium czy sprawdzić co ciekawego na Twitterze (no ok, to robię bardzo często 😉 ).

Łatwo zauważyć, że każdy z tych sposobów łączy kilka “prawd uniwersalnych”:

  • nie uciekniesz od nauki języka angielskiego – jest to uniwersalny język programowania powiązany zarówno z pracą, jak i z nauką – jeśli się z tym pogodzisz i weźmiesz to pracy to szybko przekonasz się, że było warto
  • ilość wiedzy może cię przerazić – spokojnie, każdy przez to przechodził – nie musisz wiedzieć wszystkiego i czytać wszystkiego aby być dobrym programistą – pamiętaj o skupieniu na swoim
  • łatwo wpaść w “pułapkę nowości” – nowe technologie będą się pojawiać przed twoimi oczami pewnie codziennie, jednak niech to “bycie na czasie” nie wprowadzi do twojego dnia więcej zamieszania niż korzyści

Szukając nowych informacji najważniejsze jest moim zdaniem zachować zdrowy rozsądek – balans pomiędzy pozostawaniem “na czasie” a pilnowaniem np. technologii związanych z pracą w której jesteś. Idealnie, jeśli jedno i drugie będziesz mógł połączyć, bo wtedy każda minuta spędzona na poszerzaniu wiedzy będzie dawać podwójne korzyści. 

W związku z tym, że to ostatni odcinek cyklu #PoznajProgramowanieZaFree chciałbym ci podziękować za czas spędzony na czytaniu postów z tej serii – mam nadzieję, że choć jeden z nich poszerzył twoje horyzonty i przyniósł ci realne korzyści które teraz wykorzystasz.

Tymczasem na naszym portalu nie zwalniamy tempa i już teraz przygotowujemy kolejne nowości dla naszych czytelników. Szczególnie mocno zachęcamy do zapoznania się z niedawno uruchomionym CodeReview, gdzie oferujemy wam pomoc i ocenę przygotowywanych przez was projektów i fragmentów kodu. Przed nami również porcja treści bardziej technicznych na które doskonale wiemy, że czekacie.