Konkurs! Do zgarnięcia książki "Język C# 6.0 i platforma .NET 4.6" od PWN!

Konkurs! Do zgarnięcia książki "Język C# 6.0 i platforma .NET 4.6" od PWN!

Miło nam poinformować Was, że PoznajProgramowanie.pl jest partnerem medialnym książki “Język C# 6.0 i platforma .NET 4.6” wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Z tego względu mamy do rozdania trzy egzemplarze niniejszej książki! Aby wytypować osoby, które otrzymają nagrodę postanowiliśmy zorganizować mały konkurs. Zasady są proste, zachęcamy więc do udziału 🙂

Język C# 6.0 i platforma .NET 4.6

Zasady konkursu

Konkurs polega głównie na wskazaniu ciekawej książki, z którą, Twoim zdaniem, każdy programista powinien koniecznie się zapoznać 🙂 Oto szczegóły konkursu:

 1. Konkurs trwa od 22.11.2017r. do 3.12.2017r. godz. 24.00. Zgłoszenia po dacie końcowej nie będą uwzględnione przy typowaniu zwycięzców.
 2. Aby dokonać zgłoszenia należy wykonać dwie rzeczy:
  • Na naszym Facebook’owym fanpage’u odnaleźć post informujący o konkursie, następnie dodać pod nim komentarz zwierający tytuł książki, którą chcesz zaproponować.
  • W komentarzu pod postem który właśnie  czytasz (tutaj na blogu) podać jeszcze raz tytuł proponowanej książki, ale tym razem wraz z krótkim opisem, dlaczego książka jest warta uwagi (opis nie powinien być dłuższy niż 600 znaków, może być oczywiście krótszy).
 3. Po upływie daty 3.12.2017r. godz. 24.00, w ciągu kilku dni przygotujemy osobny post, gdzie wskażemy zwycięzców – autorów komentarzy, którzy wskazali najciekawsze i najbardziej wartościowe książki dla czytelników naszego bloga. Poinformujemy o tym również na naszym Facebookowym fanpage’u. Będziemy czekali na kontakt od osób, które wygrały i to do nich wyślemy książki które można wygrać w tym konkursie. Jeżeli z daną osobą nie uda nam się skontaktować w ciągu 7 dni to wybierzemy kolejną. Tak długo, aż rozdamy wszystkie trzy książki.

F.A.Q. dla tych bardziej dociekliwych:

 1. Czy książka, którą chcę się podzielić musi dotyczyć kwestii technicznych:
  – Nie. Warunek jest tylko jeden – musisz uzasadnić, dlaczego akurat programiści powinni się z tą książką zapoznać. Nie chcemy tutaj ograniczać niczyjej wyobraźni 🙂
 2. Czy “podbicia” pod komentarzami mają wpływ na wytypowanie zwycięzców?
  – Mogą być pomocne, jednak ostatecznie to nie sama ilość podbić decyduje o nagrodzie. Zastrzegamy sobie prawo do wytypowania dowolnej osoby, która naszym zdaniem podzieliła się najbardziej wartościowym linkiem lub zrobiła to w najbardziej ciekawy i zachęcający do przeczytania danego tytułu sposób.
 3. Czy można zaproponować parę razy tą samą książkę?
  – Tak. Mamy świadomość, że ilość “tych najlepszych” książek dotyczących naszej branży jest ograniczona, więc dopuszczamy taką możliwość. O nagrodzie będzie wtedy decydował opis wyjaśniający dlaczego warto daną książkę przeczytać.
 4. Czy koniecznie muszę na Facebook’owym fanpage’u odnaleźć odpowiedni post i dodać komentarz z tytułem książki?
  – Tak, to warunek, aby Twojego zgłoszenie było uznane za prawidłowe.

PS: konkurs traktujemy jako zabawę oraz przy okazji naukę – podziel się ciekawą książką, na pewno inni to docenią! Sami liczymy na znalezienie pozycji, z którymi jeszcze nie mieliśmy styczności, a warto je przeczytać. Z naszej strony możesz być pewien, że szybko uzupełnimy nasze braki 😉

Druga sprawa – z konkursu nie mamy żadnych korzyści majątkowych. Ty jesteś w stanie wygrać książkę, my musimy dodatkowo pokryć koszt wysyłki. Nie są to duże pieniądze, ale zawsze 😉 Prosimy Cię zatem o udostępnienie informacji o konkursie / share na Facebook / lajki – cokolwiek co sprawi, że informacja o konkursie trafi do większego grona osób 🙂

To tyle! Daj znać, co ciekawego ostatnio czytałeś i zgarnij swój egzemplarz książki “Język C# 6.0 i platforma .NET 4.6” od PWN!

 • Ela Misiukiewicz

  Zdecydowanie polecam książkę “Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów”. Autorem jestr Steve McConnell. Zawiera mnóstwo wskazówek przydatnych początkującemu programiście (sama jestem świeżakiem). Wrócę do niej jeszcze nie raz, aby utrwalić dobre nawyki. Napisana jest lekkim i przyjemnym językiem, dzięki czemu łatwo przyswaja się zawarte w niej porady. Mimo iż napisana została już jakiś czas temu, nadal jest aktualna, bo “dobre nawyki” nie ulegają zmianie tak szybko 🙂

 • Dealen

  “Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów” – autor to Robert C. Martin.
  Niezależnie od wybranej technologii i języka informacje zawarte w tej książce będą przydatne każdemu programiście. Mówi ona o pisaniu dobrego, czytelnego kodu, ale też porusza aspekt testowania, ale to nie wszystko. Wiele tu informacji o tym jak współpracować z ludźmi przy pracy w projekcie, jak komunikować się dobrze i zarządzać swoją pracą.
  Książka pozwala nieco szerzej spojrzeć na pracę programisty i przy odrobinie pracy poprawić swój dotychczasowy warsztat.

 • Marcin Hassenpflug

  “Finansowy Ninja” – autor Michał Szafrański
  Niezależnie od tego czy jest się początkującym czy doświadczonym programistą oprócz zdobywania wiedzy technicznej przyda się również wiedzą jak zarządzać domowymi finansami. Szczególnie że przy stale rosnących zarobkach w branży IT niektórzy programiści za bardzo mogą uwierzyć w swoje szczęście i szybko roztrwonić wszystkie zarobione pieniądze nie myśląc o przyszłości.

 • Przemysław Grzesiek

  Andrew Troelsen – Język C# 2010 i platforma .Net 4 – każdą książkę tego autora w temacie c# można traktować jak biblię c# 🙂

 • Polecam książkę “Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” autorstwa Roberta C. Martina (Wujka Boba). Są tam zawarte uniwersalne porady dla programistów na każdym etapie kariery, bez względu na wybrany język. Warto ją przeczytać , żeby mieć świadomość jak usprawnić pracę z kodem sobie i innym. Dzięki niej można zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii przeznaczonej na analizę kodu i jego modyfikacje. Zarówno Junior jak i Senior znajdą tam coś dla siebie – są tam poruszane tematy proste jak i trudniejsze.

 • Marceli Szpak

  Polecam książkę ” Zrozumieć programowanie ” Autor: Gynvael Coldwind. Jest to książka którą powinien przeczytać każdy programista. Podchodzi ona do tematu tłumacząc zagadnienia architektury komputerów, typów liczb i ich zapisów w pamięci, procesów , wątków i ich synchronizacji, czyli na bardzo niskim poziomie. Wiedza ta pozwala programiście zrozumieć jak pisanie przez niego oprogramowanie jest uruchamiane na komputerach i jak je projektować by działało w sposób bardziej wydajny i bezpieczny.

 • Jan Bońkowski

  Ja z kolei uważam, że jedną z tych pozycji, które każdy powinien przeczytać jest “Domain-Driven Design. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym” autorstwa Erica Evansa. Książka obrazowo wyjaśnia czym jest to podejście i w jaki sposób prawidłowo stosować je w budowanym projekcie, by zwiększyć jego skalowalność i uodpornić go na zmiany. Samo podejście jest często stosowane do budowania dużych rozwiązań, toteż warto się jak najszybciej z nim zapoznać jeśli swoją przyszłość wiąże się z zawodem programisty. Dodatkowo, pozycja ta została napisana przez samego autora tego podejścia, więc tym bardziej jest warta polecenia, gdyż trafiamy na pierwotne założenia, a nie jak to często bywa przemielone 20 razy i wyciągnięte z kontekstu wnioski.

 • Piotr Makowiec

  Moim zdaniem “Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” Roberta C. Martina to jedna z tych książek, którą każdy programista powinien przeczytać. Programowanie to nie tylko klepanie kodu, ważna jest też forma i trzymanie się pewnych reguł, które świadczą tak naprawdę o programiście. Niedbale napisany kod, złe nazewnictwo zmiennych, metod czy klas zawsze prędzej czy później przysparza wiele problemów. Książka zawiera wiele praktycznych przykładów, jak powinien wyglądać kod, jak refaktorować już istniejący, by wyglądał dobrze. Przed jej przeczytaniem nie zdawałem sobie sprawy jak wiele błędów popełniam i jak mój kod wygląda źle i nieczytelnie. Dzięki tej książce twój kod bedzie jak powieść, którą aż będzie chciało się czytać.

 • Przemek O

  “Kompilatory. Reguły, metody i narzędzia” – Alfred V. Aho, Ravi Sethi, Jeffrey D. Ullman.
  Każdy programista powinien znać podstawy działania narzędzi, których używamy w codziennej pracy. Ta książka w przystępny sposób pokazuje jak zbudować swój kompilator od podstaw. Dodatkowo dzięki niej można zapoznać się z pojęciami związanymi z lingwistyką matematyczną. Po napisaniu swojego własnego kompilatora zyskujemy wiedzę o działaniu programu “od dołu” – później procentuje to podczas optymalizacji swojego kodu. Cytując opis książki:
  “Napisanie kompilatora to ukoronowanie procesu zdobywania podstawowej wiedzy informatyczne”.
  To jest chyba najlepsze podsumowanie tego wyboru.

 • Daniel Konstanty

  Polecam mocno książkę: “Zawód programista” Autor: Maciej Aniserowicz. Jest to książka zawierająca kompendium wiedzy na temat branży IT. Polecam dla doświadczonych programistów jak i zaczynających przygodę z kodowaniem.

 • matthew82

  “Kod. Ukryty język sprzętu komputerowego i oprogramowania – Charles Petzold” – książka jest świetna. Powiedziałbym, że popularno-naukowa. Wprowadza w świat budowy i funkcjonowania komputera oraz oprogramowania w bardzo przystępny sposób. Książka jest rewalacyjna (w moim odczuciu). Niestety obecnie trudno dostępna do kupienia, raczej w bibliotekach.

 • matthew82

  Struktura i interpretacja programów komputerowych – Abelson Harold, Sussman Gerald Jay, Sussman Julie – co dużo mówić – klasyka. Przez niektórych (w tym jeden z profesorów Berkeley University) określająca mianem najlepszą książki. Minusem jest fakt, że książka używa języka Lisp, niemniej przedstawia trochę inny i bardzo ciekawy sposób pisania kodu (funkcyjny).

 • matthew82

  Elementy systemów komputerowych. Budowa nowoczesnego komputera od podstaw – Nisan Noam , Schocken Shimon – przyznaję się, że tej książki nie czytałem. Wiem, że ma dobre opinie. Koncepcyjnie uczy budowy komputera od zbudowania własnego komputera do napisania na nim, przy użyciu własnych narzędzi gry tetris. Książka trochę podobna w moim odczuciu do Kod. Ukryty język sprzętu komputerowego i oprogramowania Charlsa Petzold, choć o nieco innym, bardziej praktycznym profilu. Planuję przeczytać jak uda mi się zdobyć kopię.

 • matthew82

  Odkrywanie właściwości sieci neuronowych przy użyciu programów w języku C# – Ryszard Tadusiewicz – co tutaj dużo mówić – Ryszard Tadusiewicz jest czołowym polskim ekspertem w dziedzinie sieci neuronowych. Książka wprowadza w świat sieci neuronowych przy użyciu języka C#. Została napisana jeszcze przez falą ‘deep learning’, ale mimo wszystko wydaje mi się, że warto.

 • Chciałam polecić “Symfonię C++” ale przypomniałam sobie, że tylko dinozaury piszą w C++.
  Pomyślałam więc, że polecę “Język C# 2010 i platforma NET 4” ale to byłoby zbyt oczywiste ;).
  Więc (nie zaczyna się zdania od “więc”!) do głowy przyszła mi “Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” ale po kilku(nastu?) latach od przeczytania jej, zaczynam się zastanawiać, czy ta książka nie byłaby teraz trochę infantylna :D?
  Pozostała więc ostatnia deska ratunku – “Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów” no ale przecież to już było! Ogarnij się dziewczyno!
  Poszperałam więc na stercie książek (tak, czas kupić regał :P) i już miałam napisać, że książką tysiąclecia jest “Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku”, ale-ale, kto by nie znał klasyki? No kto!?
  Myślałam i myślałam ale nic mi nie przychodziło do głowy. Oprócz ewentualnej anty-rekomendacji “Thinking in Java” i to wcale nie dlatego, że mam na Javę ostrą alergię :P.

  Cóż mi zatem zostało? Nic innego jak polecić coś z obszaru, który mnie ostatnio interesuje, czyli DDD.
  I nie będzie to “Domain-Driven Design Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym” ale książka której autor doskonale zna ww pozycję, czyli…
  “DDD dla architektów oprogramowania” (autor Vaughn Vernon gdyby ktoś nie umiał w google 😉 ).
  Książka dostarcza dużo teorii oraz pojęć, niezbędnych do swobodnego poruszania się w świecie DDD.
  Ale kluczowe jest to, że zmienia nasze myślenie. Kładzie duży nacisk na prostotę kodu, ułatwia utrzymanie dużych aplikacji. Co prawda na początku trudno przyzwyczaić się do idei DDD, np. do pomysłu tworzenia osobnego języka pojęć na potrzeby konkretnej domeny czy unikania rozgraniczania projektu i kodu. Sam fakt ciągłego przerabiania domeny też wydaje się trudny do zaakceptowania (“skoro kod działa, po co ruszać?” ;)).
  Ale wraz z ilością przeczytanych stron, coś w głowie zaczyna się przestawiać i zaczynamy się zastanawiać, jak można było inaczej tworzyć aplikacje? 🙂
  Książka niejednokrotnie może uratować nam tyłek, gdy przyjdzie nam tworzyć aplikację-potworka, który hojnie karmiony kolejnymi commitami, skutecznie zatruje nam życie zawodowe na kilka dobrych miesięcy. Lub lat.
  Polecam! (książkę, nie potworka)

 • Simon

  UML 2.0 w akcji Przewodnik oparty na projektach. – Patric Graessle.
  Obserwując sposóy wdrażania projektów, podjeście programistów nie mówiąc już o spójności kodu krew czasem człowieka zalewa… Książka jest wstępem oraz praktycznym omówieniem jak modelować projekt. Polecam każdemu przed za zaczęciem nauki jakiegokolwiek języka programowania….

 • Bartosz Szymański

  “Finansowy Ninja” – Michał Szafrański, pozycja wydaje się być mało związana z branżą czy Twoimi zainteresowaniami? Otóż nic bardziej mylnego, chyba, że coś się ostatnio zmieniło i zostałeś filantropem rezygnując ze swojej pensji, a w IT przestało chodzić o algorytmy i pieniądze. Bo właśnie o tym traktuje książka Michała Szafrańskiego, autora bloga jakoszczedzacpieniadze.pl (to już intryguje i zachęca), o pieniądzach i algorytmach, o pieniądzach i mechanizmach, które nimi i nami sterują. Ktoś kiedyś powiedział, że bogactwo to nie jest ilość zer na koncie, tylko to co ma się w głowie, bo jest to święta prawda. Zasadniczo, zarabiać duże pieniądze może wiele osób, zwłaszcza w naszej branży, ale dla ilu osób same pieniądze zarabiają i się pomnażają? Przeczytałeś poprzednie zdanie jeszcze żeby dobrze je zrozumieć, lub w poszukiwaniu błędu? No, o to właśnie chodziło, żeby to pieniądze dla Ciebie pracowały i zarabiały, a nie Ty dla pieniędzy. I wiesz co jest do tego potrzebne? Inteligencja finansowa, rzecz z którą się nie rodzisz, rzecz która wykształca się pod wpływem ciężkiej pracy i dyscypliny finansowej. A ta książka właśnie to robi, otwiera oczy i pokazuje jak postępować z pieniędzmi, aby poza wartością, którą na nich napisano (te cyferki obok króli) stanowiły jeszcze wartość intelektualną. Książkę czytam już, bodajże, 3 raz i za każdym razem odkrywam coś nowego dla siebie. Polecam.

 • zchpit .

  Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów
  Autor:
  Robert C. Martin -> jest to bardzo życiowa książka o “życiu programisty”. Autor opisuje i wyjaśnia wiele rzeczy, które mają moejsce w realnym źyciu i prawdziwej pracy zawodowej, a które dziwnym trafem były wcześnien pomijane czy to na studiach czy też w innych książkach stricte technicznych. Tematy jakie książka są zarówno z dziedziny “bycia profesjobalista”, “work life balance” jak i sposobów rozmawiania z biznesem, własną rodziną czy nawet samym sobą. Absolutny “must read” dla każdego, kto z programowania uczynił swoje podstawowe źródło zarobków.

 • “TDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu” – Kent Beck. Dzięki tej książce początkujący programista nauczy się jak zacząć pisać testy dla swojego kodu. Doświadczeni w programowaniu i testowaniu usystematyzują swoją wiedzę. Książkę tę bardzo dobrze się czyta. Przykłady są nietrywialne, a jednocześnie zrozumiale opisane. Wiedza w niej zawarta przyda się każdemu, niezależnie od technologii w jakiej pracuje oraz zaawansowania projektów z jakimi na co dzień się mierzy. Tworząc coraz bardziej zaawansowany kod jego niezawodność oprzesz o suitę dobrze napisanych testów.

 • Marcin Bałda

  “97 Things Every Programmer Should Know”
  Niech za krótką recenzję posłużą słowa ze wstępu do tej książki:
  “Programmers have a lot on their minds. Programming languages, programming techniques, development environments, coding style, tools, development process, deadlines, meetings, software architecture, design patterns, team dynamics, code, requirements, bugs, code quality. And more. A lot.
  There is an art, craft, and science to programming that extends far beyond the program. The act of programming marries the discrete world of computers with the fluid world of human affairs. Programmers mediate between the negotiated and uncertain truths of business and the crisp, uncompromising domain of bits and bytes and higher constructed types.
  With so much to know, so much to do, and so many ways of doing so, no single person or single source can lay claim to ‘the one true way’.”

  Dlatego właśnie powstała ta książka (a właście seria książek), żeby uznane w świecie IT osoby takie jak: Uncle Bob, Steve Freeman czy Craig Larman mogły dzielić się swoim doświadczeniem. Doświadczeniem tak różnym, jak różne są codzienne wyzwania programistów.

 • Marcin Bałda

  Czy zalegają Ci prawie wszystkie taski? Kolejny deadline już zagląda Ci w oczy i podnosi ciśnienie na samą myśl o nim? Nie masz czasu napisać testów dla kolejnego ficzera? Chciałbyś trochę pokodzić, ale masz spotkanie za spotkaniem? A może kolejny email, wiadomość na skypie/slacku/messangerze wybija Cię ze stanu skupienia nad problemem, który właśnie rozwiązujesz? To znaczy, że ta książka jest właśnie dla Ciebie.
  Jeśli problemy powyżej są Ci obce. Jeśli na wszystko znajdujesz czas i jesteś w stanie dostarczyć każde zadanie w terminie. Jeżeli znalazłeś remedium na całe zło codziennych rozpraszaczy i nieustannie zmieniających się wymagań klienta czy zleceń Project Managera, w postaci 12 godzinnego dnia pracy to ta książka jest również dla Ciebie.
  Zaburzony work-life balance? Koniecznie zajrzyj do tej książki!

  “Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” – to jest właśnie TA książka.

 • Paweł Jaroszek

  TDD Sztuka tworzenia dobrego kodu Kent Beck – książka ucząca pisać ładny, dobry kod oraz co najważniejsze ucząca innego podejścia do pisania – testowania swojego kodu – najpierw piszemy test, potem piszemy kod metody, dzięki któremu test będzie przechodził potem dopisujemy kolejne warunki do testu i tak w koło a na końcu przeprowadzamy re faktoring. naprawdę polecam każdemu.

 • delapiero

  “Hakerzy i Malarze” Paul Graham.
  To nie jest książka techniczna. Nie znajdziemy w niej ani słowa o zalecanych praktykach czy metodologiach. Dowiemy się za to w czym tworzenia oprogramowania przypomina tworzenie sztuki przez Leonarda Da Vinci. Dlaczego dzieci, które dobrze się uczą, często są mniej lubiane? Na to pytanie autor również próbuje odpowiedzieć. Próbuje opisać swój wymarzony, nieistniejący język programowania, jak również zgadnąć czym można zastąpić takie języki. Wciągająca lektura, na pewno natchnęła wielu programistów do pracy i do rozwoju 🙂

 • Carnegie Dale “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”.
  Wielu z moich poprzedników proponowało książki typowo techniczne. Ja wybrałem coś “z zupełnie innej beczki”, czyli jedną z książek poświęconych rozwojowi osobistemu oraz interakcji z ludźmi. Zrobiłem tak dlatego, że z mojego doświadczenia wynika, że dobrego programistę poznaje się nie po tym jak wiele bibliotek czy języków programowania zna, a jak dobrze odnajduje się w środowisku składającym się z wielu, wywodzących się z różnych kultur i mających całkiem różne charaktery i przyzwyczajenia, ludzi. Jak to ktoś kiedyś powiedział – “ludzi zatrudnia się za umiejętności, zwalnia za charaktery” – na rozmowie kwalifikacyjnej można sprawdzić tylko podstawowe cechy – w tym znajomość technik programowania, ale to później, w prawdziwych projektach z prawdziwymi wyzwaniami technicznymi, kandydaci sprawdzają się (lub nie) jako prawdziwi fachowcy, umiejący dopasować się do klientów, współpracowników oraz całej szajki “stake holdersów”. Zachęcam wszystkich do poświęcenia części swojego czasu na rozwój osobisty – to naprawdę procentuje.

 • Radosław Gancarz

  “Zawód Programista” – Maciej Aniserowicz
  Szkoda, że ta książka nie ukazała się wcześniej. Mam niecałe 2 lata doświadczenia komercyjnego w programowaniu, a gdybym wcześniej natrafił na podobną pozycję, to z pewnością byłbym dużo dalej niż obecnie. Porusza wiele tematów planowania swojej kariery zawodowej, podpowiada jak postępować stając przed różnego rodzaju sytuacjami. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto poznaje programowanie i nie tylko.

 • Marcin Samuel

  Gdyby George Polya pisał swoją świetną książkę ‘Jak to rozwiązać?’ obecnie, zyskałaby ona taką samą sławę wśród nauczycieli jak i programistów. Rady udzielane przez autora okazują się być tak samo pomocne podczas rozwiązywania zadań matematycznych, jak w czasie pisania programów.
  Proces myślowy w obu przypadkach jest zadziwiająco podobny. Składa się na niego zebranie i analiza wymagań, realizacja najbardziej optymalnego rozwiązania oraz upewnienia się, że dla dowolnych zdefiniowanych danych wynik jest poprawny.

  Szczerze polecam 😉

 • Dev Bartek

  “Oprogramowanie szyte na miarę” – Michał Bartyzel
  Książka promuje jedno z założeń Manifestu Agile: ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia. Pozwala dostrzec jak ważne dla programisty jest DLACZEGO i PO CO, a dopiero dalej JAK tworzone jest oprogramowanie. Nasza branża ewoluuje i bardziej od “super klepaczy kodu” pożądane są osoby dogadujące się i współtworzące z biznesem oprogramowanie. Dopiero zrozumienie potrzeb biznesowych, pomaga dobrać właściwe narzędzia.
  Dodatkowo polecam:
  Wojciech Seliga: Developer plantations-colonialism of XXI century
  Sławomir Sobótka: DDD: Q&A -czyli co gryzie świadomego programistę/programistkę