Na gorąco po WWDC 2016

Na gorąco po WWDC 2016

Przed momentem zakończyła się jedna z dwóch corocznych, sztandarowych konferencji firmy z jabłkiem w logo – WWDC 2016. Podobnie jak w poprzednich latach tak i teraz nie obyło się bez wcześniejszych spekulacji, zaskoczeń i odhaczonych punktów na liście “typowej prezentacji Apple”. Dopracowane w każdym szczególne, niemal przerysowane prelekcje poszczególnych pracowników firmy z Cuppertino były dedykowane kolejnym nowinkom wprowadzanym do systemów z końcówką -OS.

Zobaczyliśmy nowości które będą wprowadzane w najbliższych miesiącach na zegarki, tablety oraz smartfony. Nowe aplikacje, usprawnienia interfejsów użytkownika i kolejne “the next big think” powodowały raz po razie zachwyty wśród obserwatorów na widowni.

Ale właściwie w jakim celu piszemy o konferencji firmy Apple na blogu Poznaj Programowanie?

Ponieważ jak przystało na typową konferencję z cyklu “WWDC”, dzisiaj nie do końca chodziło o nowe Maki, iPhone’y czy iPady. Dzisiaj liczyło się przesłanie do pewnej szczególnej grupy ludzi siedzącej na widowni. Grupy, która zbudowała fundamenty pod sukcesami opisywanej dzisiaj firmy – mowa oczywiście o programistach.

Mówią o nas

Apple doskonale zdaje sobie sprawę, że bez programistów chcących tworzyć rozwiązania na ich platformę nie mogliby dzisiaj nazywać siebie największą firmą świata. Dlatego właśnie ich działania marketingowe, zresztą tak jak każdego innego lidera branży IT w dzisiejszych czasach, prowadzone są dwutorowo – z jednej strony zachęcają oni nowych użytkowników do korzystania z ich aplikacji i urządzeń, a z drugiej strony kierują swój przekaz do programistów pokazując im zalety tworzenia i wspierania tych właśnie rozwiązań. Firma rośnie wraz ze swoim ekosystemem i w Apple doskonale to rozumieją.

Nieprzypadkowo prawdziwy boom na iPhone’a zaczął się wtedy, gdy Steve Jobs zaprezentował światu platformę App Store:

To właśnie dlatego dzisiaj przez całą konferencję słyszeliśmy takie frazy jak “open source”, “for developers”, czy “we’re opening it for you”. Nie będziemy teraz oceniać ile w tym wszystkim jest marketingu a ile faktycznych starań o serca programistów, jednak nie podlega wątpliwości, że to do nas, programistów, należy przyszłość.

To o nas starają się największe firmy świata. To dla nas przygotowują nowe rozwiązania, usprawniają platformy, obniżają ceny i wysłuchują naszych opinii. Programiści już od dawna nie są uważani za mięso armatnie. Przeciwnie, to na skupieniu naszej uwagi koncentrują się giganci pokroju Google’a, Microsoftu i Apple.

I na koniec jeszcze jedno zdanie, które i nam, twórcom bloga Poznaj Programowanie daje ogromnego kopa motywacyjnego odnośnie tego co robimy:

We believe coding should be a required language in all schools – Tim Cook

Kolejny raz jeden ze współczesnych liderów branży IT, pomimo tego, że sam nie jest stricte programistą, potwierdza – nauka programowania to przyszłość. Ba… Tim Cook idzie dalej i mówi wprost – programowanie samo w sobie to przyszłość!

I uwierzcie nam, jeśli takie zdanie wypowiada CEO firmy Apple, to całe to przesłanie jeszcze długo nie będzie schodzić z nagłówków największych portali i pism na świecie.

Dołącz do nas, programistów!

Programiści jako branża w najbliższych latach będą najbardziej dofinansowywanym sektorem rynku, sektorem z największą liczbą innowacji, sektorem na którym będzie się skupiała – jakkolwiek to zabrzmi – uwaga całego świata.

Jeśli wciąż nie jesteś pewien czy postawienie na programowanie to dobry pomysł to dzisiejsza konferencja firmy Apple była kolejny argumentem “za”.

Być może chciałbyś się jeszcze upewnić czy to, o czym tutaj dzisiaj napisałem sprawdzi się za rok. Masz więc dwa wyjścia – możesz poczekać 12 miesięcy na kolejną konferencję WWDC i wtedy będąc już w 100% pewnym poszukać kursu programowania, albo możesz zacząć od dzisiaj i za 12 miesięcy nazywać się pełnoprawnym programistą. A my, jako Poznaj Programowanie, chcemy ci pomóc już dzisiaj!