books#1 - "Rusz głową! Wzorce projektowe"

books#1 - "Rusz głową! Wzorce projektowe"

W trakcie naszej przygody z programowaniem zetknęliśmy się z książkami poruszającymi najróżniejsze tematy. Programowanie, branża IT, biznes, nowe technologie, design, rozwój osobisty, biografie znanych ludzi – było tego naprawdę mnóstwo. Wiele z nich zmieniło sposób w jaki teraz myślimy i podchodzimy do nauki oraz pracy. W cyklu books dzielimy się z wami najlepszymi wg nas tytułami które pomogą wam stać się lepszymi programistami i na pewno poszerzą wasze horyzonty.

books#1

“Rusz głową! Wzorce projektowe”

Elisabeth Freeman, Eric Freeman, Bert Bates, Kathy Sierra

 

Co w środku

Wzorce projektowe… moim zdaniem jeden z najtrudniejszych do przedstawienia w zachęcającej formie tematów. No bo chyba przyznacie mi rację, że UML, a właśnie tak najczęściej tłumaczone są wzorce, nie zawsze jest tym o czym początkujący programista marzy. Jest to forma zwięzła, techniczna, ale też bardzo “hermetyczna” dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z tą tematyką. A przecież zrozumienie wzorców projektowych jest tak bardzo potrzebne i pomocne w codziennym życiu programisty!

Na szczęście w książce którą wzięliśmy dzisiaj na warsztat autorzy “robią to dobrze”. Wprowadzenie do wzorców? Kaczka (tak, kaczka) i implementacja jej zachowań. Wzorzec fabryka? Budujemy fabrykę pizzy. Obserwator? Implementacja stacji meteorologicznej. Każdy z opisywanych tutaj wzorców oparty jest o historię która daje nam kontekst, pomaga zrozumieć jaki właściwie problem rozwiązujemy i jak dany wzorzec sobie z nim radzi. Znakomity sposób przyswajania nowych, abstrakcyjnych pojęć.

Wzorce których dzięki tej książce możemy się nauczyć to chociażby fabryka, obserwator, singleton, stan, polecenie czy iterator.

 

Dajemy plusy za

  • merytoryczne i obszerne przedstawienie tematu – wszystkie najważniejsze wzorce opisane od A do Z
  • nieszablonową formę nauki – humor, obrazki, skojarzenia… to naprawdę działa!
  • brak daty ważności – opisywane tematy są na tyle uniwersalne, że do książki możecie wracać wiele razy po pierwszym przeczytaniu

 

Galeria

navigate_before
navigate_next

Czytaliście? Dajcie znać w komentarzach jak wrażenia!

Więcej postów z tej serii znajdziecie TUTAJ