Poznaj sekret rynku programistów

Czy programista może liczyć na stabilne zatrudnienie? Czy za rok, dwa będzie jeszcze zapotrzebowanie na usługi programistyczne? Kto będzie potrzebował programistów? Aby odpowiedzieć na te pytania przedstawimy sobie sytuację ekonomiczną, w jakiej znajdują się programiści.

Generalizując, rynek możemy podzielić na trzy główne kategorie

1. rynek produktów rozwiązujących pilny problem,

2. rynek produktów przynoszących korzyść,

3. rynek produktów sprawiających przyjemność.

W kategorii pierwszej ciężko jest wymyślić coś nowego, ale stosunkowo łatwo odnieść sukces, bo produktów tych potrzebują wszyscy ludzie. Zaliczyć możemy do tej kategorii na przykład jedzenie. Idąc w dół, odpowiednio do drugiej i trzeciej kategorii, coraz łatwiej jest wymyślić coś nowego, ale ciężej odnieść sukces, bo mało kto potrzebuje naszego produktu.

Przechodząc do kwestii profesji.

W kategorii pierwszej na pewno znaleźliby się lekarze, czy fryzjerzy, a w trzeciej przykładowo przewodnicy turystyczni. Jak myślisz, w którym zawodzie będzie Ci łatwiej znaleźć pracę? Ile w Twojej miejscowości potrzeba lekarzy, fryzjerów, a ile przewodników turystycznych? No właśnie. Przy okazji wyjaśniliśmy sobie, dlaczego tak dużo osób nawet po ukończeniu studiów nie może znaleźć pracy.

Wracając do programowania.

W której kategorii lądują programiści? Moim zdaniem są już jedną nogą w kategorii pierwszej, a nie długo będą w niej w całości. Dlaczego? Tak, jak każdy z nas ma włosy na głowie (przynajmniej większość z nas) z powodu, których musi chodzić do fryzjera, tak praktycznie z każdy z nas ma już smartphone’a w kieszeni, laptopa na biurku, własną lub firmową stronę internetową, bez której w dzisiejszych czasach ani rusz oraz korzysta z mnóstwa aplikacji. A to wszystko dostarczają i zajmują się tym szeroko pojęci programiści.

Usług programistycznych, ogólnie pojętych, będzie potrzebować coraz więcej ludzi, a docelowo każdy z nas. Bezpośrednio lub pośrednio, jako użytkownicy wielu aplikacji, urządzeń, ogólnie produktów, które mają w sobie kawałek software’u.

Takie są fakty.

Programiści nie mają powodów, aby obawiać się o swoje zatrudnienie, ani teraz, ani w przyszłości. Co to oznacza dla Ciebie nawet, jeżeli nie jesteś programistą? Na pewno ogromną szansę! Programowanie naprawdę nie jest trudne, tyle osób już to robi, dlaczego Ty miałbyś sobie nie dać rady? Przeczytaj koniecznie 5 mitów na temat programowania, przez które tracisz swoją ogromną szansę! Mimo wszystko uważasz, że programistą nie zostaniesz? Nic nie szkodzi! Branża IT i tak Cię potrzebuje! Zapoznaj się postem Branża IT – nie przegap swojej szansy!