Ucz się tak, jakbyś nigdy nie chodził do szkoły

Jest wiele prawd dotyczących szeroko rozumianej nauki. Jedna z nich jest taka, że początkujący zawsze mają pod górkę. Szczególnie, jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z tak rozległym tematem jakim jest nauka programowania. Jak ułatwić sobie cały proces nauki? Odrzucić stare skojarzenia! Już tłumaczę o co chodzi.

Zacznijmy od twoich pierwszych myśli związanych z tematem “nauka programowania”? Zgaduję – obowiązki, zadania domowe, wkuwanie na pamięć. Albo inaczej – nuda, siedzenie przy komputerze, dużo czytania. Złych skojarzeń mógłbym przytoczyć jeszcze kilka. Czy naprawdę tak wygląda nauka programowania? Szkoła 2.0 z wszystkimi wadami systemu edukacji jakie znamy?

Nie!

Dlaczego więc u ogromnej większości z nas nauka czegokolwiek wywołuje od razu takie skojarzenia? To proste – “typowe” sposoby nauczania i skojarzenia ze szkoły już znamy, więc to do nich najłatwiej odnieść wszystko co nowe i niepoznane.

Staje więc przed nami kolejna dziedzina – nieważne czy to programowanie, zarządzanie czy cokolwiek i od razu kojarzymy to z kolejnym przedmiotem prowadzonym w klasycznym stylu. Nieświadomie wiążemy sobie nogi na samym starcie wyścigu.

Tymczasem jest całkowicie odwrotnie. Zaczynasz naukę nowego tematu, nie masz nad sobą nauczycieli, prowadzących ani z góry narzuconych reguł gry. Droga wolna – chcesz się uczyć za pomocą karteczek? Wprowadź do swojej nauki karteczki. Chcesz się uczyć wieczorami? Ucz się wieczorami. Chcesz mieć dzień wolnego? Ok, każdemu przyda się chwila przerwy. Jesteś dyrektorem, nauczycielem i uczniem jednocześnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś do swojego procesu nauki wprowadził nową, dopiero co poznaną metodę o której przeczytałeś w internecie. W końcu masz się uczyć tak jak TOBIE wygodnie.

Jeśli do tego dołożysz mnóstwo nowoczesnych, przyjaznych początkującym metod nauki programowania które opracowano dla takich jak ty to okaże się, że nauka może być (uwaga, trzymaj się mocno) świetnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Zdaję sobie sprawę z tego, że przejście z dnia na dzień z systemu “mam robić to i to” na system “od dzisiaj wszystko zależy ode mnie” może być na początku szokiem z którym nie każdy sobie poradzi, jednak nie można rezygnować! Nikt nie urodził się kierownikiem ani managerem – niezbędne cechy charakteru można w sobie wypracować, a złe nawyki można powoli zwalczać. Być może to brzmi banalnie,  ale po szkole naprawdę wszystko zależy od ciebie.

Podejmiesz wyzwanie?