Code review i pierwsza praca programisty

Excellent Poor Fair Good Sign Meaning Performance Review

Code review. Gwarantuję Ci, że są to dwa słowa, z którymi na pewno spotkasz się w swojej pierwszej pracy, na stażu, czy praktyce zawodowej. Czym jest code review? Czy powinieneś się czegoś obawiać? Jak się do niego przygotować?

Na początek chciałbym przedstawić Ci świetną informację! Mianowicie uruchomiliśmy w naszym portalu „usługę” code review. Informacje są dostępne tutaj. Wiele osób zgłaszało taką chęć, więc odpowiadamy na Wasze prośby. Z naszej strony oczywiście wszystko jest darmowe. Zależy nam, aby była to kolejna rzecz, która będzie w stanie pomóc Wam w nauce programowania.

Czym jest code review?

W gruncie rzeczy jest to ocena wykonanego przez Ciebie zadania (napisanego kodu) przez innego, zazwyczaj bardziej doświadczonego, programistę. Polega na niczym innym, jak po prostu przejrzeniu wszystkich linii kodu, które napisałeś w ramach danego zadania.

Czy powinieneś się czegoś obawiać?

Absolutnie nie! Sam przez to przechodziłem, gdy byłem junior developerem. Każdy mój kawałek kodu za nim został wrzucony do głównego repozytorium był sprawdzany przez mojego Team Leader’a. Czy powodowało to jakiś dyskomfort? Oczywiście, że tak. Ciągle miałem myśli typu „co będzie jak okaże się, że zrobiłem to źle”, „jeszcze się okaże, że nic nie umiem”, „NA PEWNO MNIE ZWOLNIĄ!” – to ostatnie było najczęstsze 😉

Okres, gdy wszystkie moje zmiany w kodzie przechodziły przez proces code review trwał trochę ponad miesiąc. Czy wszystko było ok? Wręcz przeciwnie, dostawałem mnóstwo uwag, a każdy mój pomysł był zbijany, bo Team Leader był w stanie znaleźć rozwiązanie 3x prostsze, szybsze i łatwiejsze (naprawdę). Czy zwolnili mnie z tego powodu z pracy? Nie. Dzięki temu w miesiąc nauczyłem się więcej niż przez wcześniejsze pół roku.

Code review jest Twoim ubezpieczeniem

Mimo, że za każdym razem trochę się obawiałem kolejnego code review, cieszyłem się z drugiej strony, że coś takiego ma miejsce. Dlaczego? Ponieważ biorąc udział, jako junior developer, w dużym projekcie, gdzie pracowało około 20 developerów wiedziałem, że mogę coś popsuć. Nie daj Boże, żeby dodatkowo wstrzymało to jeszcze pracę innych, dużo starszych ode mnie, programistów. Wiedziałem, że mój kod zawsze zostanie zweryfikowany za nim trafi do głównego repozytorium, a ja mogę spać spokojnie.

Jak się przygotować?

Nie ma tutaj złotego środka, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ważną rzecz – przejrzystość/czytelność Twojego kodu. Przekazuj do przeglądu kod, który jest według Ciebie ukończony w 100% oraz nie zapomnij o odpowiednim sformatowaniu kodu (jedna instrukcja w jednej linii, enter między „logicznymi” częściami kodu, odpowiednio nazwane zmiennie – beż żadnych zmiennych typu a, b, x, y itd.). Więcej na ten temat możesz poszukać w Internecie pod hasłem „czysty kod”.

Czy code review ma miejsce tylko na początku kariery?

Oczywiście, że nie! Jest to bardzo „uniwersalne” narzędzie. Doświadczeni programiści również korzystają z code review. Może już mniej oficjalnie, ale jednak. W końcu co dwie głowy to nie jedna 😉

Dopiero zaczynam naukę, czy mogę wykorzystać code review?

Przedstawiłem code review głównie z kontekście pracy zawodowej. Wiadomo jednak, że to nie wszystko co można z code review wyciągnąć. Jest to również świetne narzędzie do nauki programowania.

Każda początkująca osoba po wstępnym opanowaniu struktury języka, gdy przystępuje do pierwszych zadań ma ciągle w głowie pytania typu – czy zrobiłem to dobrze, jak zrobiłby to zawodowy programista? Gdy sam zaczynałem studiując informatykę miałem mnóstwo takich pytań w głowie. Code review pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania. Znajdź bardziej doświadczonego programistę od siebie (bądź skorzystaj z naszej usługi code review), aby dowiedzieć się, czy to co robisz – robisz dobrze! Takie działania z pewnością przyśpieszą Twoja naukę programowania.