books#2 - "Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty"

books#2 - "Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty"

Czysty kod

W trakcie naszej przygody z programowaniem zetknęliśmy się z książkami poruszającymi najróżniejsze tematy. Programowanie, branża IT, biznes, nowe technologie, design, rozwój osobisty, biografie znanych ludzi – było tego naprawdę mnóstwo. Wiele z nich zmieniło sposób w jaki teraz myślimy i podchodzimy do nauki oraz pracy. W cyklu books dzielimy się z wami najlepszymi wg nas tytułami które pomogą wam stać się lepszymi programistami i na pewno poszerzą wasze horyzonty.

books#2

“Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty”

Robert C. Martin

Co w środku

“zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu.” Czyli wszystko to co każdy, bez wyjątku, programista znać powinien. Niezależnie od technologii i języka, w którym pracuje. Jak odróżnić dobry kod od złego? “Czysty kod” wprowadza standard, który został uznany przez szerokie grono programistów, więc z pewnością warto poznać te zasady.

Książka zawiera wiele przykładów prezentujących omawiany temat, które są napisane w języku Java – nie powinien być to jednak problem dla programistów innych języków ponieważ składnia języka Java jest podobna do C++, czy C#.

Jeżeli dopiero zaczynasz naukę programowania możesz się wstrzymać. Pozycja ta wniesie najwięcej wartości osobom, które trochę kodu już napisały. Jednak na pewno nawet na początku nie będzie zmarnowanym czasem, a przeczytać ją warto co najmniej dwa razy.

W skrócie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego programisty.

 

Dajemy plusy za

  • kompleksowe ujęcie tematu – opisywane zagadnienia rozpoczynają się na kwestiach tak prostych, jak odpowiednie nazewnictwo, czy formatowanie, a kończąc na kodzie współbieżnym (jednym z najbardziej zaawansowanych zagadnień programistycznych)
  • wprowadzony standard – książka jest niepodważalnym best sellerem uznanym przez szerokie grono programistów i wyznacza standard “dobrego kodu”, do którego wszyscy powinniśmy dążyć
  • brak daty ważności – opisywane tematy są na tyle uniwersalne, że do książki możecie wracać wiele razy po pierwszym przeczytaniu

 

Galeria

Czysty kod
Clean code
navigate_before
navigate_next

Czytaliście? Dajcie znać w komentarzach jak wrażenia!

Więcej postów z tej serii znajdziecie TUTAJ