books#9 - "JavaScript - Wzorce"

books#9 - "JavaScript - Wzorce"

W trakcie naszej przygody z programowaniem zetknęliśmy się z książkami poruszającymi najróżniejsze tematy. Programowanie, branża IT, biznes, nowe technologie, design, rozwój osobisty, biografie znanych ludzi – było tego naprawdę mnóstwo. Wiele z nich zmieniło sposób w jaki teraz myślimy i podchodzimy do nauki oraz pracy. W cyklu books dzielimy się z wami najlepszymi wg nas tytułami które pomogą wam stać się lepszymi programistami i na pewno poszerzą wasze horyzonty.

books#9

“JavaScript – Wzorce”

Stoyan Stefanov

Co w środku

Jak tytuł wskazuje, w środku znajdziemy opisane wzorce kodowania w języku JavaScript. Poznasz zarówno implementacje klasycznych wzorców projektowych, jak również tych specyficznych dla środowiska przeglądarki.

Klasycznie nie zabrakło rozdziału o pisaniu kodu łatwego w utrzymaniu. Książka jednak nie ogranicza się jedynie do kwestii podstawowych, jak przykładowo zachowanie odpowiedniego nazewnictwa, ale wskazuje również elementy charakterystyczne dla JavaScript, o których osoba chcąca pisać dobry kod w tym języku wiedzieć powinna.

Następnie przedstawione są wszystkie, a na pewno większość aspektów, które rządzą światem JavaScript – użycie that, funkcje natychmiastowe, dziedziczenie prototypowe, wywołania zwrotne, czy wzorzec modułu. W skrócie – JavaScript w pigułce. Jest tam tego naprawdę wiele i mając już wcześniej styczność z innymi książkami na temat JavaScriptu ta z pewnością jest najlepsza. Jest to jedna z nielicznych książek, do której często wracam po konkretne rozwiązania techniczne.

Dla początkujących programistów książka może być dość ciężka, jednak kupić ją i tak warto. Gdy za pierwszym razem nie wszystko zrozumiesz, warto wrócić po czasie i zapoznać się z nią jeszcze raz.

Dajemy plusy za

  • przedstawienie wszystkich podstawowych konceptów programowania w JavaScript – w efekcie z książki można korzystać jak z podręcznika i wracać w razie potrzeby po konkretne rozwiązanie techniczne
  • szczegółowo omówiony każdy temat z dołączonym kawałkiem kodu prezentującym zagadnienie
  • wyjście poza podstawowe kwestie, dzięki czemu książka nadaje się również dla zaawansowanych programistów

Galeria

navigate_before
navigate_next

Czytaliście? Dajcie znać w komentarzach jak wrażenia!

Więcej postów z tej serii znajdziecie TUTAJ