Jak szybko nauczyć się programowania?

Co zrobić, aby nauka programowania przebiegła szybko? Czy są sposoby, które zaoszczędzą Ci mnóstwo czasu? Oczywiście! Przedstawię Ci dzisiaj parę bardzo ważnych kwestii, które pomogą Ci sprawnie, a zarazem szybko nauczyć się programowania.

1. Cel

Przede wszystkim wyznacz sobie konkretny, „namacalny” cel, który chcesz osiągnąć. Przykładowo cel „chcę nauczyć się programowania” jest zbyt ogólny. Najlepiej, jak określisz swój cel w postaci liczb. Na przykład „chcę nauczyć się jednego języka programowania”.

Dlaczego jest to istotne? Dużo prościej jest osiągać mniejsze cele. Każdy osiągnięty cel da Ci siłę na podjęcie kolejnego wyzwania. Podchodząc do sprawy w stylu „chce nauczyć się programowania” wyznaczasz sobie tak ogólny i rozległy cel, że istnieje duże ryzyko, że nie podejmiesz nawet pierwszego kroku, aby go zrealizować. Dlaczego? Ponieważ nie będziesz wiedział nawet od czego zacząć lub przytłoczy Cię ilość rzeczy, które musisz opanować, aby ten cel osiągnąć.

2. Ustal plan

Nauka programowania będzie dla Ciebie niemałym przedsięwzięciem. Potraktuj to niemal, jak swój biznes, swoją firmę. Bez solidnego planu nic się nie uda. Ustal, na które aspekty warto zwracał uwagę, a na które nie warto tracić czasu. Jakie umiejętności trzeba opanować, aby jak najszybciej zacząć pracę w zawodzie. Nie pozostawiaj nic przypadkowi, podejmuj każdą decyzję świadomie i zgodnie ze swoim planem.

3. Weryfikuj

Wraz z czasem będziesz przechodził do kolejnych etapów swojej nauki, gdzie musisz ciągle weryfikować swój plan oraz wyznaczać nowe cele. Jest to bardzo istotne dla podtrzymania pozytywnego nastawienia oraz bycia świadomym, na jakim etapie się znajdujesz. Co masz już z głowy, a co jeszcze istotnego warto opanować. Dodatkowo pozwoli Ci to ustalić, jakie działania dają Ci najlepsze efekty.

4. Nie musisz umieć wszystkiego

Trzeba przyznać, że programowanie jest bardzo rozległym tematem. Mając nawet paru letnie doświadczenie praktycznie uczymy się każdego dnia. Pamiętaj! Nie musisz umieć wszystkiego! Jeżeli patrzysz na każde wyzwanie z krótkiej perspektywy natychmiast zmień to podejście! Nikt nie jest w stanie opanować żadnej dziedziny w miesiąc, czy rok. Co więcej, nikt nie musi tego robić, aby zacząć pracować w zawodzie. Patrz na swoją karierę z długiej perspektywy. Zacznij czytać blogi branżowe przez 15 minut dziennie. Jakie efekty będą po paru dniach? Małe. A po 10 latach? Będziesz największym specjalistą w danej dziedzinie w swojej okolicy. Dzięki zaledwie 15 minutom dziennie!

5. Zrób pierwszy krok

Nigdy się nie nauczysz, jak nie wykonasz pierwszego kroku. Każdy z nas zaczynał z brakiem jakiejkolwiek wiedzy, bez doświadczenia, z pustym CV. Każdy musiał przejść gorsze chwile, siedzieć kolejny wieczór, wkurzony, że dalej tego nie rozumie. W końcu jednak zaczynasz rozumieć, łączyć fakty, pisać swoje pierwsze aplikacje. Pamiętaj!

nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku

6. Poznaj 7 sekretów szybkiej nauki programowania

Zapoznaj się z postem 7 sekretów szybkiej nauki programowania, gdzie znajdziesz kolejne cenne rady, które pomogą Ci w nauce programowania.