Must have dla każdego .Netowca - Application Architecture Guidance

Must have dla każdego .Netowca - Application Architecture Guidance

Application Architecture Guidance

Parę tygodni temu Microsoft przedstawił wersje robocze “Application Architecture Guidance”, czyli poradników dotyczących architektury aplikacji budowanych przy wykorzystaniu narzędzi Microsoftu. Gratka dla każdego .Netowca.

Oficjalna strona znajduje się pod tym adresem. Znajdziecie tam cztery główne obszary, dla których zostały przygotowane materiały pomocnicze:

  1. Microservices and Docker Containers
  2. Web Applications with ASP.NET
  3. Deploying to the Cloud with Azure
  4. Mobile Applications with Xamarin

Na ten moment osobiście udało mi się przejrzeć to, czym jestem najbardziej zainteresowany, czyli ebook’a z sekcji Web Applications with ASP.NET. Przyznam, że zapowiada się ciekawie.

Parę informacji na jego temat:

Poradnik przeznaczony jest dla deweloperów, leadów oraz architektów, przy czym osobiście mam wrażenie, że poruszane tematy nie są na jakimś bardzo wysokim poziomie, skierowałbym je bardziej do osób początkujących/średnio-zaawansowanych – trzeba jednak pamiętać, że to wersja robocza.

Celem poradnika jest dostarczenie kompletnych “end-to-end” informacji na temat budowania aplikacji webowych przy wykorzystaniu ASP.NET Core i platformy Azure.

Poruszane tematy są bardzo ciekawe i faktycznie można powiedzieć, że dotyczą całego przekroju aplikacji. Między innymi przedstawione są informacje o:

  • podejściu Single-Page Application vs tradycyjnym
  • najczęstszych typach architektury
  • technologiach frontendowych z informacją, który framework powinniśmy wybrać (na ten moment niestety rozdział jeszcze jest pusty)
  • porównaniu SQL i NoSQL
  • testach

oczywiście to tylko część rzeczy, która zawiera ebook.

Poradnik ma 112 stron, a ilość poruszonych tematów jest naprawdę duża, więc nie które z nich są opracowane dość lakonicznie. Może w wersji końcowej się to zmieni, pytanie, czy krótsza, zwięzła forma nie jest lepsza.

Ogromną zaletą takiego poradnika jest z pewnością to, że mamy praktycznie wszystkie najważniejsze tematy zebrane w jednym miejscu. Jeżeli coś będzie nie do końca jasne zawsze można sobie rozszerzyć dany temat we własnym zakresie.