7 porad dla osób zaczynających naukę programowania

7 porad dla osób zaczynających naukę programowania

Jestem jeszcze w dość młodym wieku, ale muszę przyznać, że z każdym kolejnym rokiem przekonuję się co raz bardziej, że jednak chyba wszystko jest możliwe. Wiele rzeczy, które kiedyś wydawały mi się nie do osiągnięcia – dziś mam za sobą. Czemu zatem kiedyś były to tylko marzenia “ściętej głowy”? Na pewno z powodu dużej niewiedzy oraz co za tym idzie z powodu złego podejścia. Dziś chciałbym podzielić się z Wami paroma poradami, które w dużym stopniu składają się na to “dobre podejście” do nauki programowania.

1. Nie lekceważ angielskiego

Język angielski stał się między innymi językiem branży IT. Szukając materiałów związanych z programowaniem w Internecie w języku polskim znajdziesz ich całkiem sporo. Jest to jednak wierzchołek ogromnej góry lodowej, gdzie całą pozostałą część stanowią materiały w języku angielskim. Sprawa wygląda identycznie w przypadku narzędzi. Nie musisz posługiwać się angielskim jak native speaker, ale umiejętność biegłego czytania dokumentacji w tym języku jest już rzeczą wymaganą. Bez tej umiejętności szybko dotrzesz do muru, którego nie przeskoczysz. Zatem jeżeli masz braki, nie czekaj dłużej i zacznij nadrabiać zaległości – będzie Ci potem dużo łatwiej.

2. Nie wyważaj otwartych drzwi 

Na większość problemów, z którymi ma do czynienia programista w swojej codziennej pracy można znaleźć odpowiedź w Internecie. Znajdziesz tam wytłumaczenie problemu i najczęściej dodatkowo gotowy kawałek kodu, który trzeba jedynie skopiować i lekko dostosować (wiem, że wchodzę na grząski grunt i może mnie ktoś zlinczować, ale powiedzmy sobie szczerzę.. tak to wygląda 😉 ). W taki sposób pracuje się każdego dnia. Umiejętność wyszukiwania informacji w Internecie jest bardzo istotna.

Jeżeli zacząłeś już naukę programowania sprawdź koniecznie portal Stack Overflow.

3. Przełam swoje bariery

Pamiętam siebie z czasów gimnazjum, gdy nauka angielskiego szła mi bardzo słabo. Dlaczego? Ponieważ nie spędzałem w domu ani chwili na próbę jego nauki. Dodatkowo, aby być w porządku wobec samego siebie znalazłem sobie świetne wymówki – „mam umysł ścisły”, „nie mam talentu do języków”. Gdy doszedłem w życiu do momentu, gdzie pojawiła się mocna potrzeba znajomości angielskiego musiałem po prostu przysiąść do nauki. Może nie uwierzysz, ale talent pojawił się zaraz po tym, jak zacząłem się uczyć godzinę dziennie każdego dnia.

Jesteś w stanie osiągnąć naprawdę wszystko, cokolwiek sobie wymarzysz – taki banał, większość się z niego śmieje. Może warto przestać się śmiać i wziąć to na poważnie? Pytanie tylko, czy masz ambicje i jesteś głodny sukcesu. Pozbądź się barier, które Cię ograniczają – bardzo często dużo takich ograniczeń narzucają nam nawet nasi rodzice, czy rodacy. Słynne polskie przysłowie “pieniądze szczęścia nie dają”. Oczywiście, że dają! Nie są wszystkim, ale potrafią dać ogromną dawkę szczęścia! Jeżeli jednak masz wpojone do głowy to przysłowie nigdy nie zaczniesz zarabiać dużych pieniędzy.

4. Zanurz się

Zamiast oglądać codziennie telewizję zacznij oglądać kursy w postaci filmików, których jest pełno w sieci. Zamiast spędzać czas na portalach typu kwejk, czy onet zacznij spędzać czas na portalach branżowych. Dołącz do odpowiednich grup na Facebooku, aby Twoja tablica zapełniła się branżowymi informacjami. Co więcej? “Z kim się zadajesz takim się stajesz”. Jeżeli jesteś w stanie zacząć przebywać z kimś, kto umie już programować zrób to koniecznie. Z pewnością posiada wiele cennego doświadczenia, z którego możesz skorzystać.

5. Nie zwlekaj z podjęciem pracy

Pamiętam swoje początki. Po 2-3 miesiącach pracy na stażu czułem się, jakby ktoś wsadził mnie do rakiety. Uważam, że przez ten czas nauczyłem się więcej niż przez cały rok na studiach. Nie zwlekaj z podjęciem pracy. Nie ważne, że masz puste CV. Każdy miał. Szukaj firm w swojej okolicy, które szukają stażystów jak najwcześniej. Nie stanie Ci się tam nic złego, a doświadczenie i nauka, jaką stamtąd wyniesiesz wystrzeli Cię od razu o parę miesięcy do przodu w porównaniu do innych osób, które będą się uczyć same w domu.

6. Nie ucz się powierzchownie

Staraj się zrozumieć dogłębnie każde zagadnienie, które poruszasz. Nie wkuwaj na pamięć, staraj się zrozumieć, dostrzec podejście, wzorce. Tak zrozumiane rozwiązanie będziesz w stanie zastosować nie tylko w tym jednym konkretnym przypadku, ale również wielu innych.

Kolejna istotna kwestia – nie pomijaj podstaw. Są one zazwyczaj nudne, bo po co tam uczyć się jak prawidłowo łapać i rzucać wyjątki, jak można już składać całe aplikacje webowe. Te braki potem jednak wychodzą i często w najgorszych sytuacjach. To tak, jak osoby na siłowni, które ćwiczą tylko górne partie ciała, a zapominają o nogach – ostatecznie zamiast świetnej sylwetki uzyskują nieproporcjonalne ciało. Wracając do programowania – jest to nieprofesjonalne podejście, z którym jednak można się coraz częściej spotkać z powodu tak dużego niedoboru programistów. Ty jednak chyba chcesz być profesjonalistą i odróżniać się od reszty?

7. Korzystaj z doświadczenia innych

Ucząc się programowania bardzo szybko dochodzi się do etapu, gdzie zaczynasz się zastanawiać, czy Twój kod jest wystarczająco dobry. Jak dany problem rozwiązałby bardziej doświadczony programista? Sam możesz udzielić sobie odpowiedzi na te pytania. Istnieje coś takiego, jak open source, co daje Ci możliwość darmowego przeglądania kodu aplikacji. Open source to nie tylko małe, nieistotne aplikacje. Kojarzysz system operacyjny Linux? Jest to system open source. Interesuje Cię, jak został napisany? Sam się przekonaj.

Sprawdź koniecznie portal GitHub. Jest tam mnóstwo projektów od nawet całych zespołów bardzo doświadczonych programistów, które możesz pobrać i/lub przejrzeć ich kod.