Jak poradzić sobie z pustym CV?

Jak poradzić sobie z pustym CV?

Każdy z nas zaczynał z pustym CV. Jest to normalna kolej rzeczy. Niestety widząc prawie pustą kartkę możemy poczuć pewien dyskomfort. Trzeba przyznać, że jest on w pewnym stopniu zasadny, bo jak odróżnimy się od innych? Dlaczego pracodawca ma wybrać nas, a nie kogoś innego? Wolałbym, żeby ta decyzja na opierała się na podstawie moich danych osobowych i zdjęcia. Oczywiście CV jest tylko pierwszym krokiem całego procesu rekrutacyjnego, jednak może się zdarzyć, że pierwsza selekcja nastąpi właśnie na podstawie CV. Jeżeli nie i tak warto o CV zadbać, bo można powiedzieć, że to nasz pierwszy kontakt z przyszłym pracodawcą 😉

Brak doświadczenia to nie problem

Startując na staż/praktyki/stanowisko junior developera brak  komercyjnego doświadczenia jest standardowym stanem rzeczy. Nikt nie powinien tego od Ciebie wymagać i nie warto zaprzątać sobie tym głowy.

Czym więc wypełnić swoje CV?

Na pewno warto podać informacje o językach programowania, technologiach, frameworkach i narzędziach, z którymi zdążyłeś się zapoznać. Przez dynamicznie zmieniające się rzeczy w świecie programowania warto przy każdej pozycji zawrzeć informację o konkretnej wersji, z której korzystałeś – Angular 1.6, bądź Angular 2, a nie ogólnie Angular. Korzystasz z Visual Studio? Również podaj w jakiej wersji.

Pokaż co umiesz

Dzięki wypunktowaniu technologii osoba po drugiej stronie jest w stanie wyrobić sobie na Twój temat jakieś zadanie. Oczywiście jest to bardzo ogólny pogląd. Każdy może wpisać znajomość Angulara, ale umiejętności obu osób mogą być od siebie skrajnie oddalone. Warto zatem pochwalić się tym, co faktycznie umiemy. W trakcie nauki programowania każdy wykonuje szereg mini-projektów. Czasami zdarzy się dodatkowo jakaś strona dla sąsiada. Pokaż co robiłeś. Załóż konto na GitHub, wrzuć kod i dodaj informację do CV, gdzie można przejrzeć Twoje projekty. Nie przejmuj się, że kod nie jest do końca uporządkowany. Pamiętaj, że startujesz na stanowisko junior developera, a nie starszego programisty. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto dbać o jakość tego co prezentujesz. Im więcej wysiłku w to włożysz tym możesz liczyć na lepsze efekty.

Odseparowane od siebie projekty na GitHub zawsze można postarać się zebrać w portfolio, jak przykładowo nasze, jednak traktuj to bardziej jako inspiracje – projekty na samym GitHubie są w pełni wystarczające.

Jednak z drugiej strony – sam zastanów się nad tym, co zostanie lepiej odebrane. Odseparowane od siebie “czarno-białe” projekty na GitHub, czy strona portfolio, która w jednym miejscu zaprezentuje w “kolorowy”, przyjemny dla oka sposób Twoje dokonania. Prawda jest taka, że efekt pierwszego wrażenia działa na każdego z nas. Jeżeli już poświęciłeś tyle czasu na naukę i przygotowanie tych projektów to może warto dołożyć jeszcze parę godzin pracy i sprzedać to we właściwy sposób?

Wyjdź przed szereg

Jeżeli uczysz się programowania na studiach to zadbaj, aby Twoje CV nie było identyczne, jak parunastu/parudziesięciu innych osób, które studiują razem z Tobą. Myślę, że to samo tyczy się osób, które uczą się programowania na jakiegoś typu kursach, gdzie wszyscy podążają tą samą ścieżką. Odróżnij się od reszty. Wypunktowanie technologii nie daje Ci gwarancji odróżnienia się, jeżeli nie robiłeś nic dodatkowego po zajęciach. Wszyscy inni wypiszą te same technologie, co Ty. Kod wrzucony na GitHub jest w stanie Cię odróżnić o ile wrzuciłeś tam coś co napisałeś faktycznie sam od 0, a nie jest to jakaś aplikacja z zajęć, której kopie mają wszyscy inni uczestnicy (aczkolwiek i tak warto się tym pochwalić 😉 ).

Chodzi o to, abyś postarał się zrobić dodatkowo coś, czego nie zrobili inni. Weź udział w jakimś konkursie, zdobądź certyfikat, dołącz do grupy programistycznej itd. Pokaż, że jesteś aktywny.

Jak nadgonić brak doświadczenia i umiejętności?

Omówiliśmy podstawowe informacje, jakie możesz zawrzeć w swoim CV, aby nie świeciło pustkami. Oczywiście CV to nie wszystko – w końcu nadejdzie ten pierwszy dzień w pracy.

Istnieje parę kwestii, które mimo Twojego braku doświadczenia i umiejętności są w stanie pomóc Ci pokazać się z dobrej strony.

  • Po pierwsze przestań mówić “nie wiem”, a w zamian zacznij odpowiadać “dowiem się”. Jedna mała zmiana, a wydźwięk całkiem inny. Kwestią oczywistą jest, że jako osoba początkująca wielu rzeczy nie będziesz wiedział, jednak zamiast utwierdzać swoich współpracowników w tym przekonaniu zaprezentujesz aktywną postawę.
  • Zastanów się nad swoim ubiorem. Nie jestem zwolennikiem formalnego ubioru, ale fakty są takie, że “jak Cie widzą, tak Cie piszą”. Minimum to zadbanie o czysty, schludny wygląd.
  • Pokaż, że Ci zależy. Jeżeli jesteś na studiach to w okresie świątecznym nie przychodź rano do pracy, jak zionie od Ciebie jeszcze alkoholem po nocnej imprezie (lub jeżeli Twoje perfumy sprawiają takie wrażenie to lepiej je zmień, bo nie działają na Twoją korzyść).
  • Bądź punktualny.
  • Początkowo sporo się dzieje, co może Cię przytłoczyć. Zadbaj o to, abyś wykonał wszystkie powierzone Ci obowiązki. Pomocny na pewno okaże się jakiś sposób notowania. Wykorzystaj w tym celu kalendarz, czy notatnik typu OneNote. Ja osobiście pracuję z OneNote i mam go otwartego przez całe 8 godzin każdego dnia. Notatki porządkuję co najmniej parę razy dziennie.
  • Trzymaj się tego co mówisz, innymi słowy nie rzucaj słów na wiatr. Jeżeli zobowiązałeś się do czegoś to przypilnuj, abyś się z tego wywiązał.
  • Gdy przychodzisz rano do pracy to pokaż się, że jesteś. To przede wszystkim Tobie ma zależeć na tym, aby inni Cię dostrzegli i aby nic ważnego Cię nie ominęło.
  • Nie bój się pytać. Nikt Ci nie pomoże, jeżeli nie wie, że masz problem. Lepiej zapytać się, gdy czegoś nie wiesz i rozwiązać problem w godzinę niż zakopać się za swoim biurkiem i dojść do rozwiązania po dwóch dniach (a w ostateczności i tak będzie prawdopodobnie gorsze niż to, które podpowiedziałby Ci starszy kolega 😉 w szczególności, gdy trafisz do utrzymania dużego, istniejącego systemu).

Pamiętaj, jako osoba początkująca masz coś, czego “starym”, doświadczonym pracownikom często brakuje – zapał, pozytywne nastawienie, chęć nauki, świeże spojrzenie na sprawę, często możliwość siedzenia po godzinach. Korzystaj z tego! Jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie to umiejętność “sprzedania się” jest ważniejsza od umiejętności technicznych, które posiadasz. Mniej to na uwadze.

Znasz inne ważne kwestie, o których nie wolno zapomnieć? Podziel się nimi koniecznie!