Jestem humanistą, czy mogę zostać programistą?

Kto to jest humanista? W dawnych czasach humanistami nazywano ludzi o szerokim spojrzeniu na świat, gotowych dyskutować na przeróżne tematy, interesujących się człowiekiem samym w sobie. W dzisiejszych czasach pojęcie to oznacza mniej więcej tyle, że niekoniecznie z matematyką ci po drodze.

Nie ma w tym oczywiście niczego złego – nie każdy jest matematykiem tak jak nie każdy jest wybitnym polonistą. Ale czy to znaczy, że nie możesz odnieść sukcesu w zawodzie programisty? Oczywiście, że nie! Powiedziałbym nawet, że masz cechy o których niejeden z programistów i ludzi technicznych może tylko pomarzyć.

Humanisto, posiadasz doskonałe cechy każdego programisty!

Zgaduję, że lubisz czytać książki. Typowy programista jest nimi obłożony od lewej do prawej – książki do podstawowe źródło wiedzy na specjalistyczne tematy.

Zgaduję, że lubisz prowadzić długie debaty na każdy temat. Typowy programista musi obronić swój pomysł, musi być w stanie podejść do każdego problemu w nieco inny sposób i pokazać że jego rozwiązanie ma sens.

Zgaduję, że jesteś kreatywny. Typowy programista musi sobie radzić z problemami, których często nie można rozwiązać w typowy i dobrze znany sposób. Musi próbować znaleźć wyjście z każdej sytuacji, bo niestety zasoby StackOverflow w pewnym momencie przestają wystarczać 😉

Być może nieco z przymrużeniem oka, ale takie właśnie są fakty – wiele z cech które w sobie rozwijasz to wręcz typowe cechy dobrego programisty. Jednak żeby ten wpis był zupełnie szczery, jest też druga strona medalu.

Humanisto – wysiłek się opłaca!

Prawdopodobnie w wielu przypadkach będziesz musiał popracować nad przedstawianiem swoich pomysłów w bardzo precyzyjny sposób – programowanie to zawód techniczny w którym każde rozwiązanie musi być możliwe do sformalizowania, zapisania w dokumentacji i przedstawienia klientowi. Jednak pamiętaj, że skuteczna komunikacja to umiejętność nad którą powinno się pracować niezależnie od zestawu cech charakteru jakie posiadamy.

Prawdopodobnie na początku sprawy związane z algorytmami będą ci sprawiać trudności ale nie przejmuj się – każdy nowy problem wymaga wymyślenia nowego rozwiązania. (todo post o mitach)

Prawdopodobnie na początku będą cię razić skróty językowe i wyrażenia używane przez nas – programistów – każdego dnia w pracy. Zapewniam cię, że po miesiącu wśród nas sam będziesz brał na siebie taski i zamykał case’y. Po opanowaniu języka branżowego wiele informacji będziesz mógł przekazać szybciej i skuteczniej.

Chyba zgodzisz się ze mną, że nie taki diabeł straszny jak go malują, co?

Jeśli w szkole byłeś uważany za humanistę który brylował na polskim to być może wybór zawodu programisty nie jest najbardziej typowym rozwiązaniem na jakie możesz się zdecydować, ale pamiętaj, że to właśnie ci nietypowi pchają ten świat do przodu!