8 powodów, dla których warto zostać programistą

8 powodów, dla których warto zostać programistą

Branża IT przeżywa aktualnie istną gorączkę złota. Co więcej zapowiada się, że trend bardzo dynamicznego, wręcz wybuchowego wzrostu branży jeszcze przez dobrych parę lat się nie zmieni. Mimo to wiele osób nie dostrzega, co się dzieję wokół nich. Oto powody, które powinny przekonać Cię, że programowanie jest opcją wartą do rozważenia.

1. Praca na zawołanie

Wiele prognoz rynku wskazuje, że jedynie do 2020 roku w samej Europie będzie brakować ok. miliona specjalistów branży IT. Wyobraź sobie sytuację, gdy postanawiasz znaleźć nową pracę i czeka na Ciebie taka ilość ofert. Portale branżowe już są przepełnione ofertami pracy.

2. Zarobki

Nie jest tajemnicą ile zarabiają programiści. Oto wykres ze strony PayScale prezentujący aktualne zarobki programistów w Polsce.

SoftwareDeveloperSalaryPoland

Szybko można wyliczyć, że średnia płaca to 5 000 – 6 000zł miesięcznie. Taki poziom bez trudu osiąga programista z zaledwie paru letnim doświadczeniem.

3. Programowanie nas otacza

Naprawdę jest już dookoła nas, a nie długo będzie wszędzie. Dosłownie. Patelnia dbająca o to, aby potrawa się nie przypaliła. Klamerki do przyczepiania prania, które powiadomią Cię, gdy zacznie padać, abyś nie zapomniał o wywieszonych ubraniach. Czytając o takich pomysłach uśmiech sam pojawia się na twarzy co? Najlepsze, że to nie są pomysły przyszłości. Te produkty są już w sprzedaży. Możesz tworzyć/rozwijać podobne. Tylko jest jedna kwestia. Trzeba umieć programować.

4. Programowanie nie jest wcale takie ciężkie

Programowanie zmienia się non-stop, co więcej – na korzyść początkujących. Języki programowania są na coraz wyższym poziomie abstrakcji, gdzie nie trzeba się praktycznie przejmowań niczym poza tym, co chcemy osiągnąć. Programowanie zdecydowanie dąży do składania aplikacji z gotowych komponentów, gdzie trzeba umieć jedynie korzystać z gotowych narzędzi – czy jest ro dobre, czy nie to już inna kwestia. Tak się jednak ewidentnie dzieje.

5. Warunki pracy

Przymusowa godzinna przerwa w czasie pracy, podczas której najlepiej byłoby gdybyś wyszedł gdzieś na miast coś zjeść? Pograł na Xbox’ie? Coraz więcej firm wdraża takie warunki jako standard pracy programisty. A może prywatne przedszkole, siłownia i sauna na terenie firmy? To nie żart, takie luksusy są dostępne już w firmach również na terenie Polski.

6. Programowanie zmienia sposób, w jaki patrzysz na świat

Ucząc się programowania, uczysz się podejścia do rozwiązywania problemów. Każdy problem w świecie programowania trzeba zdefiniować, a następnie rozłożyć na atomowe operacje. Nie ma dużych problemów, czy takich, których nie da się rozwiązać. Są jedynie bardziej lub mniej złożone, ale wszystkie do rozwiązania. Takie podejście zmienia zasady gry. Warto przenieść takie podejście do naszego życia i problemów dnia codziennego, aby przekonać się, że tam gdzie często uważaliśmy, że “się nie da” to jednak się da 😉

7. Zaoszczędź swój czas

Programowanie to nie tylko skomplikowane urządzenia korzystające z masy czujników, czy zaawansowane aplikacje webowe, jak Facebook. Programowanie to również mini-skrypty, które pomogą Ci zaoszczędzić wiele czasu i żmudnej pracy.

Pracujesz z arkuszem kalkulacyjnym Excel? Korzystasz z różnych formuł, dzięki którym dane z danej kolumny, czy wiersza są automatycznie w odpowiedni sposób wyliczane? To również jest pewnego rodzaju programowanie.

Może musisz przeglądać długie zestawienia danych, porównywać je lub przygotowywać ręcznie raporty? A co gdyby napisać prosty skrypt, który całą tą pracę zrobi za Ciebie w sekundę? To naprawdę nie jest trudne.

8. Zawód przyszłości

Cała branża IT oraz tematyka programowania w stosunku do innych branży jest stosunkowo młoda. Jedno jest pewne – rozwija się z kosmiczną prędkością, a na horyzoncie są niesamowite rzeczy. Technologia, która będzie przywracać ludziom wzrok, czy utracone kończyny. Wszechobecna automatyzacja i robotyzacja, dzięki której samochody już zaczynają same jeździć, biurowce same się sprzątać, a domy budować za pomocą na przykład drukarek 3D. Wszystkie te rozwiązania bazują na między innymi czujnikach oraz sensorach, które są powszechnie dostępne na rynku. Możesz korzystać z nich i opracowywać własne rozwiązania, które wprowadzą innych w zdumienie. Nie czekaj, działaj.